HEY ! Bayramda canınız yanmasın diye 15 hayati tüyo

Türkiye ve trafik

Türkiye, duble yollara, paralı otobanlara, özelleştirilmiş dev köprülere sahip olmasına rağmen, kazalarda yanan canlardan, sönen ocaklardan bir türlü kurtulamıyor. Motorlu araç kültürünün araç satış hızının çok arkasında kaldığı ülkemizde eğitim ve önleme çalışmalarının trafik cezalarına indirgenmiş olması da trafik kazalarının önüne geçemiyor. Bayram trafiği de en korkulan dönemlerden biri.

Artan trafikte son yılların en gözde alanlarından filo kiralama şirketleri müşterilerine eğitim vermekten, onlara yol göstermeye kadar bir çok konuda kazaların önüne geçmeye çalışan iyi niyetli projelere başladılar.

Türkiye filo kiralama pazarında 35 bin adetin üzerinde kiralık aracı yöneten DRD Filo Kiralama şirketi de başlattığı HEY! Hayatı Emniyetli Yaşa projesiyle bayram öncesinde yollarda olacak sürücüleri dikkat etmeleri gereken konulara odaklanmaya davet etti.

Türkiye ve trafik

Herkese açık güvenli sürüş eğitimi

Proje kapsamında Demir Bükey Akademi ile bir araya gelerek mevcut portföyündeki müşterilerine güvenli sürüş eğitimleri veren DRD, kurumsal sosyal sorumluluğu kapsamında bu eğitimleri dileyen tüm sürücülere açık hale getirdi.

Türkiye’de ulaşımın yüzde 90’ının halen karayolları üzerinden gerçekleştirilmesinin yanı sıra, özellikle bayram tatili gibi dönemlerde trafik yoğunluğunun üst seviyelere çıkmasıyla kaza sayısının daha da arttığını hatırlatan Demir Bükey Akademi İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı Mete Bayrakçı, yalnızca geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda Türkiye genelinde 100’e yakın trafik kazasında ölümlü ve yaralanmalı vakaların meydana geldiğini anımsattı. Bayrakçı, Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarına ilişkin çarpıcı istatistikler paylaştı.

Bayram trafiği öncesinde bazı gerçekler.

Trafik kazalarında sürücü hatası birinci sırada

Trafik kazalarında suç kimde?

Bayrakçı, ehliyetli her sürücünün yeterli trafik ve sürücülük bilgisine sahip olmadığını, kullandıkları araçların dinamik özelliklerini bilmediklerini hatırlattıktan sonra yolculuğa çıkmadan önce gerekli tedbirleri de genellikle almadıklarını söylüyor.

Bayrakçı, “Türkiye’de 2016 yılı itibariyle ehliyetli sürücü sayısı 28 milyon adedi aşmış bulunuyor. Şubat 2017 itibariyle TÜVTÜRK araç muayene sonuçlarına göre trafikteki kusursuz araç oranı sadece yüzde 2.5 seviyesinde. Dikkatsiz, gereksiz yere risk alan ve yeterli sürücülük eğitimine sahip olmayan sürücülerin yanına kusurlu araçları da eklediğimizde kazalar kaçınılmaz oluyor” diye konuştu.

33 saniyede bir trafik kazası oluyor ?

Türkiye’de yolcu taşımacılığının yüzde 90’ının hala karayolları üzerinden gerçekleştirildiğini hatırlatan Mete Bayrakçı sözlerini şöyle sürdürdü:

“2016 yılında ülkemizde 1,2 milyon trafik kazası meydana geldi. Bu da her 33 saniyede bir trafik kazası yaşandığını gösteriyor. Trafik kazalarının en fazla meydana geldiği dönem, Haziran-Temmuz-Ağustos. Ve şimdi önümüzde birçok vatandaşımızın şahsi araçlarıyla, aileleriyle birlikte uzun yolculuklara çıkacakları ve trafik yoğunluğunun üst seviyelere tırmanacağı bir Kurban Bayramı tatili var. Korkulan Bayram trafiği. Tedbiri elden bırakmadan, birkaç küçük ama hayati önlemle bu kazaların önüne geçebilmek mümkün.”

Güvenli sürüş için eğitim şart

Bayram trafiğinde hayat kurtaracak 15 önlem:

 1. Yola çıkmadan önce mutlaka seyahat planınızı iyi yapın; yolculuğunuzu da tatilinizin bir parçası olarak görerek acele etmeyin. Binek araçların karıştığı trafik kazalarının büyük bir bölümünün, sabırsızlık nedeniyle seyahatin tamamlanmasına yalnızca 80-100 km kala meydana geldiğini unutmayın,
 2. Yol ile en önemli yaşam bağınız olan lastiklerinizin hava basıncını ve diş derinliğini mutlaka kontrol edin,
 3. Eşyalarınızı bagaj içerisinde sabitleyin ve araç içerisinde hareket edebilecek veya görüşünüzü kısıtlayacak durumda hiçbir eşya bulundurmayın,
 4. Ağır ve yağlı yiyecekler tüketmeyin, ayran gibi uyku haline yol açabilecek içeceklerden kaçının,
 5. Sürekli cam açmak yerine klima kullanmayı tercih edin, belirli aralıklarla araç içerisindeki havayı mutlaka tazeleyin,
 6. Tüm yolcuların güvenlik açısından mutlaka emniyet kemerlerini taktığından emin olun,
 7. Gündüz yolculuklarında da trafik ortamında fark edilebilmek için kısa farlarınızı kullanın,
 8. Sürücünün dinç olması kadar aracın da dinç olması önemlidir. Yola çıkmadan evvel mutlaka aracınızın bakımını yaptırın, kısa bir süre önce bakım yaptırdıysanız dahi başta frenler olmak üzere yürüyen aksamı mutlaka tekrar kontrol ettirin,
 9. Trafik kurallarına mutlaka uyun. Hava ve yol şartlarına göre yasal hız limitleri içerisinde kalarak hızınızı kendiniz ayarlayın,
 10. Takip mesafenizi koruyun, doğru yerde ve doğru zamanda kendinizden emin bir şekilde sollama yapın. En küçük bir kuşkunuz varsa sollama manevrası yapmayın,
 11. 8 saatten fazla araç kullanmayın. Her 2 saatte bir mola vermeyi ve mola esnasında hareket etmeyi ihmal etmeyin.
 12. Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edin. Yerleşim bölgelerinde azami dikkat gösterin,
 13. Seyir halinde asla dikkatinizi yoldan ayırmayın ve kesinlikle cep telefonu kullanmayın,
 14. Trafikte kimseye ders vermeye kalkışmayın, gereksiz tartışma ve mücadelelere asla girmeyin,
 15. Herhangi bir maddi hasarlı kazaya karışılması durumunda, öncelikle kaza yerinin güvenliğini sağlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz