Hesaplı elektrikli Volkswagen ID 3 Pure üretimine çip engeli

ID3 Workshop für Medien und Journalisten am 30.08.2019 bei Volkswagen Sachsen im Werk Zwickau . Foto: Oliver Killig

İçten yanmalı motorlara sahip araç üretimini bırakmaya odaklanan Volkswagen Avrupa’da elektrikli I.D 3 modelinin üretiminde çip krizi düzenlemesine yöneldi. Modelin en baz versiyonuna önelik siparişleri 2022 yılına kadar durdurdu. Haberin menşei online habercilik sitesi InsideEVs. İnternet sitesine göre Avrupa’da şu an için modelin en hesaplısı olan elektrikli Volkswagen ID 3 Pure sipariş edilemiyor. Yeni siparişler için ilk tarih ise 2022 yılı başı olarak işaret ediliyor.

Türkiye’de satışa çıkan ilk ID 3 kaç liraydı?

En hesaplı elektrikli Volkswagen I.D. 3 Pure 31.960 euro etikete sahipti. Bu versiyon alınamayınca en hesaplı elektrikli Volkswagen modeli I.D.3 Pro etiketiyle 35.460 euroya yükselmiş oluyor.

Elektrikli-VW-ID3-Merkelle-işe-başlamıştı
Elektrikli Volkswagen ID 3 üretimini Şansölye Merkel başlatmıştı.

Yeni nesil elektrikli Volkswagen I.D. 3 Pure baz versiyon üretiminin durdurulmasının nedeni çip yokluğu.

Volkswagen yetkilileri kendilerine bu konuda gelen sorulara verdikleri yanıtta, “Bulabildiğimiz yarı iletken çip’leri en ekonomik versiyonun üretiminde değil de daha üst versiyonlarda kullanmayı uygun buluyoruz. Müşteriler bu baz versiyonları çok daha az tercih ediyor. Bu nedenle üretimini sınırlamaya karar verdik.” diyorlar.

Volkswagen yetkilileri sipariş edilen araçların üretimini sündürdüklerini, versiyon sayısını azaltarak, teslimat sürelerine uyabilmeyi hedeflediklerini söylüyorlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz