Herkesi zengin edecek

1 milyar dolar tarihinin en büyük yatırım hamlesini başlatan Tofaş’ta Aegea (Ege) projesinin heyecanı yaşanıyor. 3 yeni yerli otomobil modeli yollara çıkmak için gün sayıyor.

520 milyon dolar yatırımla Türk mühendisleri tarafından yaratılan Aegea sedan Kasım ayında piyasaya sunulacak. Otomobil 40’a yakın ülkeye ihraç edilecek.

Sedanın kardeşleri hatchback ve station wagon modeller 2016 yılının ilk yarısında satışa sunulacak.

Hatchback otomobil Bravo’nun yerini alacak ve özellikle Batı Avrupa ülkelerinde satılacak. Tofaş bu 3 otomobilned 2023’e kadar 1 milyon 280 bin adet üretip, 1 milyon adedini ihraç edecek.

Fiat’la ‘Al ya da öde’ anlaşması bulunan şirket 10 milyar euroluk ihracatı şimdiden garantilemiş durumda. Ancak Aegea projesinde arka planda yan sanayiciler de kazançlı çıkacak. Tofaş, yan sanayi üzerinde önemli bir değer yaratacak.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Sedan, hatchback ve station wagon modelleri ile birlikte, 200’ün üzerinde yerli ve yurtdışı tedarikçiden, proje ömrü boyunca yıllık ortalama 1 milyar euronun üzerinde satınalma hacmi oluşturuyoruz. Bu hacmin yüzde 75’ten fazlasını yerli tedarikçilerimizden temin edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here