Herkes Ferrari aldı

Marchionne, Ferrari'yi 2015'de halka açmıştı

İtalyan Agnelli ailesinin kurduğu ve bugün dünya otomotiv devlerinden biri olan Fiat, önümüzdeki günlerde yeni operasyonlara maruz kalabilir. 2019 yılında emekli olacak olan şimdiden unutulmazlar arasına girmiş Marchionne, 2009 yılında iflastaki Chrysler’i “yutmaya başlamış ve bunu ilerleyen yıllarda kademe kademe başarmıştı. ABD Hükümeti’nin elindeki hisseleri etaplar halinde alarak, adını FCA yapıp, genel merkezini İtalya’dan Hollanda’ya taşıyan şirket, bir diğer merkez olarak da Michigan’ı kartvizitlerine yazmaya devam ediyor.

Marchionne’nin bir diğer operasyonu ise 2015 yılında Ferrari’yi Fiat bünyesinden ayırmak olmuştu. FCA bünyesinden ayrılarak, hisselerini halka açan Ferrari, bugünlerde dünyanın en performanslı otomobil şirket hisselerini temsil ediyor. Tesla’dan bile daha çok kazandıran Ferrari hisseleri şu anda 20 milyar dolar sınırını aşmış durumda.

FCA hisseleri ise Çinli talip haberleriyle 19 milyar doların üzerine çıksa da ortalamada 18 milyar dolarlar seviyesinde dolaşıyor.

Marchionne’nin operasyonu başarıya ulaştı ve Agnelli Ailesinin neredeyse iki tane 20 milyar dolarlık şirketin sahibi oldu.

Sırada Maserati-Alfa Romeo ayrılığı mı var?

Şimdi bünyeden yeni bir marka çıkarmanın zamanı mı geldi. Analistler Marchionne’nin 2019 yılında emekli olmadan önce Maserati ile Alfa Romeo’yu birleştirip, FCA bünyesinden Ferrari benzeri ayıracağını dile getirmeye başladılar.

ABD’de başlayacak büyük SUV çağı için Chrysler ve Ram markalarıyla hazır olan FCA’nın bu haliyle bile Çinli talibine kârlı gelebileceği de öne sürülüyor.

Herkesin Ferrari’ye binebilme ihtimalinden sonra yine herkesin Maserati ve Alfa Romeo alabilecek olması ihtimali olabilir mi?

Böyle bir şirketin ABD piyasalarında mücevher taşı olabileceği de iddialar arasında. Tabii esas mücevher ABD’deki SUV patlamasıyla Jeep de olabilir.

Marchionne’nin tüm operasyonlarındaki ana amacının Agnelli Ailesinin hisselerinin en değerliler olmasını sağlamak yönünde olduğu da belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz