Her yeni modelde Türkiye ilk 10 ülke arasında

 

 

 

Türkiye, dünyada en çok satılan 4. otomobil markası Chevrolet'nin Avrupa'daki üçüncü büyük pazarı haline geliyor. Geçen yıl 18 bin 492 araç satarak Fransa'nın ardından Avrupa dördüncüsü olduklarını ifade eden Chevrolet Türkiye Genel Müdürü Tolga Atmaca, bu yıl hedeflerinin geçen yıla benzer bir ivme yakalamak olduğunu söyledi. 20 bini aşmaları halinde Fransa'yı da geride bırakmalarının söz konusu olduğunu kaydeden Atmaca, “Biz Türkiye'deki birçok markanın aksine filo pazarında dolayısıyla pazarın yüzde 30-35'inde yokuz. Son dönemdeki modellerimiz kendi sınıflarında müşterinin alım listesinde ön sıralarda yer alıyor. Bu sayede Chevrolet'nin Avrupa başarısında etkin bir konuma sahip olduk.” diye konuştu.    

            78 yıl önce Suburban modeli ile SUV sınıfında var olmaya başlayan Chevrolet'nin, bu sınıftaki küçük modeli Trax, Hırvatistan'da tanıtıldı. Burada markanın geldiği konum hakkında bilgi veren Atmaca, dünyada 6.4 saniyede bir Chevrolet satışının yapıldığını belirterek şunları dile getirdi: “3 yılda 15 model lanse edildi. Özellikle Cruze modeli markanın faaliyette bulunduğu 140 ülkede çok başarılı adetlere, 2 milyon satış rakamlarına ulaştı. Türkiye Cruze'da ilk 10 ülke arasında. Tanıttığımız her modelde durum aynı. Aveo'da 7. sıraya kadar yükseldik. Krizin devam ettiği Avrupa'da da marka pazar payını artırdı. Geçen yıl Batı ve Orta Avrupa'da yaklaşık 195 bin araç satıldı. Türkiye olarak bölgemizde pazar payımız yüzde 10 düzeyinde. Avrupa'da ve Türkiye'de pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz.” 

    Markanın uzmanı olduğu SUV sınıfında 2016'ya kadar iki kata yakın bir büyüme beklediklerini söyleyen Tolga Atmaca, halihazırda yüzde 2 olan pazar payının, yüzde 4'e yükseleceğini ifade etti. Chevrolet olarak kendilerinin bu sınıfın en kuvvetli oyuncularından birisi olduğunu kaydeden Atmaca, bu başarının ardında Captiva'nın çok önemli bir rol oynadığını belirterek, “Avrupa'da tüm Chevrolet satışları içinde Captiva'nın payı yüzde 12. Türkiye'de ise bu oran yüzde 22. Trax'ın pazara sunulması Captiva satışlarını etkilemeyecek. Yeni bir sınıf oluşuyor.” diye konuştu.   

  

78 yıllık miras 

Captiva ile Türkiye'de SUV pazarında öne çıkan Chevrolet'nin bir alt sınıf SUV modeli Trax, haziran ayından itibaren satışa sunuluyor. Sahip olduğu yüksek teknoloji ekipmanlarıyla dikkat çeken model kardeş marka Opel'in Mokka'sı ile aynı platform üzerinde geliştirildi. Yeni modelin son dönemde yaygınlaşmaya başlayan B-SUV sınıfını temsil ettiğini anlatan Tolga Atmaca, “Akıllı telefon teknolojileri artık otomobillerle entegre hareket ediyor. MyLink teknolojisi Trax'te ağırlık verdiğimiz bir konu. İlave GSM operatörü gerekmeksizin her an internet destekli olarak anlık trafik durumu, navigasyon, 70 bin radyo istasyonuna bağlanma gibi hizmetlerle yol alabilmek mümkün olacak. Ayrıca Apple ile yaptığımız işbirliğinin ilk ürünü olan Siri (konuşarak komut verme) özelliği de bu araçta kullanılıyor.” ifadelerini kullandı. Atmaca, küçük SUV pazarının birkaç misli büyüme potansiyeli olduğunu kaydetti.   

Yeni model Trax, 1,6 litre 115 beygir gücünde ve 1.4 litre 140 beygir gücünde benzinli motorlarla ithal edilecek. 1,4 litrelik motorda ekim ayından itibaren otomatik versiyon da bulunacak. 1,4 litrelik manuel şanzımanlı model sürekli dört çeker sistemiyle yola çıkacak. Chevrolet bu yıl Türkiye'de bin 300 Trax satmayı planlıyor. Otomobilin fiyatı ise 48 ile 56 bin lira aralığında bir noktadan başlayacak. 

 

 

 

 

SUV satışları 6 yılda ikiye katladı

 

Subaru Türkiye'nin yeni Genel Müdürü Halil Karagülle, SUV pazarının Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de gittikçe payını artırdığını söyledi. 2006 yılında satışların yüzde 5,5'inin SUV olduğunu anlatan Karagülle, bu oranın geçen yıl yüzde 11,2'ye ulaştığını, bu yılın sonunda ise yüzde 13'e çıkılmasının hedeflendiğini kaydetti. Bu sınıf araçlara olan ilginin kullanıcıların trafikte kendilerini yüksekte ve güvende hissetmelerine dayandığını belirten Karagülle, "Biz de büyüyen uzmanı olduğumuz bu pazarda bu yıl 2012'ye göre yüzde 40 büyüme öngörüyoruz. İdeal SUV olarak yeniden konumlanan Forester bu anlamda lokomotifimiz olacak." dedi. Subaru'nun yeni Forester'la birlikte Avrupa için yeni bir pazarlama stratejisine geçtiğini söyleyen Karagülle, bu doğrultuda crossover ve SUV sınıflarındaki uzmanlığını hissettirerek daha etkin bir rol oynamaya hazırlandığını belirtti. 

     Büyüyen boyutları, yeni güçlü motoru, artan arazi kabiliyeti, konfor ve güvenlik özellikleriyle daha iddialı hale gelen yeni Forester, 2 litrelik Boxer ve Turbo Boxer motor seçenekleriyle satışa sunuluyor. 94 bin 949 TL'den başlayan anahtar fiyata sahip yeni modelde 150 beygir gücüne sahip 2.0 litrelik motor 100 km'de ortalama 6,5 litreye kadar inen yakıt tüketimi öne çıkıyor. 240 beygir gücüne sahip motor ise sınıfında en güçlü model olarak dikkat çekiyor. 

     Forester'da yenilenen dört çeker kontrol sistemi ile yokuşta iniş desteği sağlayan X-mode sistemi her şartta sürekli denge sağlıyor. Aracın yeni teknolojileri arasında ise tek tuşla açılan ve kapanan elektrikli arka bagaj kapağı bulunuyor. Yeni modelde keyifli bir sürüş ve yakıt tasarrufu sağlamak için çoklu sürüş moduna sahip özel bir şanzıman kullanılıyor. 6 ya da 8 ileri Lineartronic şanzıman motor hızı aralıklarında heyecan verici bir hızlanma sağlarken, bir yandan da yakıt ekonomisini artırıyor. 

 

 

 

Hyundai yaza LED farla giriyorlar

 

Hyundai i20 ve Accent Blue yaza yeniliklerle giriyor. Yeni i20, navigasyon ekranı gibi daha yenilikçi donanımları sunarken Accent Blue'da konfor ve rahatı yukarı taşıyan birtakım değişiklikler getirildi. Yeni i20'de Sense paketinden itibaren LED gündüz farları ve navigasyon özellikli dokunmatik ekranlı multimedya sistemi bulunuyor. Vision paketindeyse geri görüş kamerası ve kırmızı-siyah koltuk döşemeleri yer alıyor. i20, 30,4 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Accent Blue'da Mode Plus versiyonundan itibaren navigasyon özellikli, dokunmatik ekranlı bir multimedya sistemi kullanılıyor. 

 

Yeni C3 Picasso Türkiye'de

Citroen'in yenilenen C3 Picasso modeli de Mayıs ayı itibariyle Türkiye yollarına çıktı. Yenilenen ön bölüm ve ızgara, LED gündüz sürüş farları, viraj aydınlatmalı ön sis farları ile farklılaşan C3 Picasso, panoramik ön camıyla da sürücüye çok geniş bir görüş açısı sunuyor. Entegre Navigasyon ve bluetooth özellikleri de yüksek konfor arayan müşterilerin beklentilerine cevap veriyor. C3 Picasso otomatik vitese sahip 1.6 litrelik dizel motorla birlikte alınabiliyor. C3 Picasso'nun fiyatı 45,8 bin TL'den başlıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz