Hedef elektrikli araçlarda öncülük: Renault 5 geri dönüyor

Renault CEO Luca de Meo

Fransız otomobil üreticisi Renault elektrikli araçların yaygınlaşmasını sağlayacak yatırımlarını açıkladı. Şirket elektrikli araçlara geçişi hızlandırma konusunda anahtar konulardan biri olan; bataryaların maliyetinin 10 yılda yüzde 60 düşürmeyi hedeflediğini duyurdu. 10 yeni elektrikli model yola çıkacak ve elektrik motorlarının maliyeti de yüzde 30 düşürülecek.

Renault CEO’su Luca de Meo, şirketin güncellenmiş EV stratejisini sunarken; “Enerji geçişine öncülük edeceğiz ve elektrikli arabaları çok popüler hale getireceğiz” dedi. 2030 yılında Renault satışlarının yüzde 90’ını elektrikli otomobiller oluşturacak.

Renault Grubu Kuzey Fransa Normandiya’da elektrik güç aktarma organları üretecek olan MegaFactory ile birlikte kompakt, verimli, yüksek teknolojili bir elektrik ekosistemi kuracak.

Renault CEO’su STMicroelectronics, Whylot, LG Chem, Envision AESC ve Verkor gibi alanında güçlü şirketlerle ortaklıklar yapılacağını belirtirken; Çinli Envision Group, Renault’nun Douai’deki otomobil fabrikasının yakınındaki bir batarya fabrikasına 2 milyar Euro yatırım yapacak.

Zoe’den 3’te 1 daha ucuz elektrikli Renault 5

Luca De Meo, ikonik ekonomik Renault 5 modelini elektrikli olarak yeniden sahaya çıkaracaklarını belirtirken; geçmişi 1960’lara dayanan 4L modelini de yeniden canlandırmaya karar verdiğini duyurdu. Renault’nun yılda 400.000 araba üretebilen ElectriCity adlı bir EV merkezine dönüştürmeyi planladığı üç tesisten biri olan Douai fabrikasında üretilmesi planlanan model Zoe EV’den yüzde 33 daha uygun fiyatlı olabilecek.

Renault’nun uygun fiyatlı EV’lere geçişinin bir parçası, batarya maliyetlerini 2025’te kilovat saat başına 100 doların altına ve 2030’da ise 80 doların altına düşürme taahhüdü olacak.

Renault ayrıca batarya geri dönüşümünü desteklemeyi ve Japon ortakları Nissan Motor Co. ve Mitsubishi Motors Corp. ile batarya teknolojisi ve EV platformları konusunda daha yakın çalışmayı planlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz