Harry Potter, Elvis, şoför Nebahat biraraya geliyor

500 civarında klasik otomobil, 28-30 Haziran’da düzenlenecek Klasik Araç Festivali’nde biraraya geliyor. Üretildiği yıllarda herkesin hayranlıkla baktığı, geçen zaman içinde de kendine çok özel bir hayran kitlesi oluşturan yüzyılın klasik otomobilleri bir kez daha İstanbul’da buluşmaya hazırlanıyor. Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek 2. Klasik Araç Festivali’nde’ otomobil ve klasik araç tutkunları nostaljik bir yolculuğa çıkacak.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’nde düzenlenen toplantıda bilgi veren AOF Genel Sekreteri İlker Tayalı, festivali geçen yıl 8 binden fazla kişinin ziyaret ettiğini belirterek, “Bu yıl festivale bir aydan fazla zaman olmasına rağmen 2000 bilet satışı gerçekleşti. Bu yol workshoplar, sosyal sorumluluk proje çalışmaları; çocuklar için eğlence-oyun alanları, söyleşiler, imza günleri, konserler, dans showlar ve eğitimlerle dolu bir festival yaşayacağız.” dedi.

1886 yılında üretilen Benz modelinden başlayarak Türkiye’den ve dünyadan 500’den fazla otomobil ve klasik ticari araç festivalde ortaya çıkacak. Ayrıca, klasik otomobillere olan tutkularıyla bilinen Burhan Öcal, Erkan Can, Serdar Gökhan, Rasim Öztekin ve İlker Ayrık gibi bir çok ünlü isim de günümüzde kullandıkları klasik otomobilleriyle birlikte katılımcılar arasında olacak.

Klasik otomobil tasarımında Celebrity Kustoms markasıyla dünya çapında tanınan John D’Agostino’da söyleşilerde bulunacak; imzalı hatıra para dağıtacak ve festivalin en güzel otomobili seçip Amerika dan getirdiği kristal kupayı takdim edecek. Klasik itfaiye ve ambulans araçları ve otobüsleri de yer alacak.

Hangi modeller olacak?

Harry Potter’ın 1959 Ford Anglia’sı, Elvis Presley’nin 1955 Cadillac’ı, Marilyn Monroe’nun 1956 Ford Thunderbird’i; Fenomen dizi Kara Şimşek’te kullanılan 1982 Pontiac Transam’ı; Hulusi Kentmen’in 1956 Ford Fairline’ı, Müzeyyen Senar’ın 1970 Anadol’u; Ayhan Işık’ın 1966 model Mercedes’i, Sadri Alışık’ın 1957 Chevrolet Belair’i, Şoför Nebahat’in 1952 Desoto’su; seksenlerin unutulmaz televizyon dizisi Dallas’ta kullanılan 70’li yıllara ait Chevrolet pick-up; bir nesile ilham veren VW Herbie, efsane Aston Martin model otomobiller ve birçok klasik otomobille anılar yeniden canlanacak.

Dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden biri olan Europa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi’nin etapları arasında bu yıl Türkiye de yer alacak ve 120’den fazla klasik otomobil tutkunu araçlarıyla Klasik Otomobil Festivali’ne konuk olacak.

Sonax ve KEY Museum’un ortak sponsorluğuyla, özel yapım klasik otomobil tasarımında Celebrity Kustoms markasıyla dünya çapında tanınan John D’Agostino, bir yarışma düzenleyecek ve festivalin enlerini belirleyip kazananlara ödüllerini verecek.

Otomobillerin kendi dünyasında bir dili ve sırrı olduğuna inanan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Öğretim Görevlisi Levent Vardal 2. Klasik Araç Festivali katılımcılarını Sırlar ve Otomobiller isimli sergisiyle karşılayacak. Yaklaşık 1 yıllık hazırlık sürecinden sonra seramikler üzerine otomobilleri resmeden sanatçı Vardal 100 ayrı çalışmasını sergileyecek.

Festivalde ziyaretçileri sürprizler de bekliyor olacak. Klasik otomobiller ve Yeşilçam etkinliği, bit pazarı, konserler ve sinema da festival etkinlikleri arasındaki yer alacak. İlk Türk otomobili Devrim’in filmi de klasik otomobiller severler için sürekli gösterimde olacak. Ayrıca, Devrim’in replika modeli de sinema alanında sergilenecek.

Ziyaretçileri nostaljik bir yolculuğa çıkaracak birbirinden değerli klasik otomobiller ile fuar alanı çevresinde de sürüş imkanının sunulacağı 3 gün sürecek festivalin bilet fiyatları günlük 15 TL’den başlıyor. Biletler biletix.com ve etkinlik günleri kapı girişlerinden temin edilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz