Hangi marka, Türkiye’de ne kadar araç üretti? Bursalı dev, 315 bini geçti

0

Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışları 10 ayda 736 bin adeti buldu. 2016 yılının rakamlarını yakalayan 2017 ilk 10 ayı, artan kurlara rağmen 1 milyonluk trendini korudu.

Otomotiv iç pazarın dışındaki üretim ve ihracat rakamlarında ise rekora gidiyor. Türklerin yerli otomobili fazla seçenek olmadığı için tercih etmemesi karşısında Made in Turkey otomobil ve hafif ticari araçlar dünya yollarında giderek daha fazla dolaşıyor.

Peki, ekim ayında hangi marka, Türkiye’de ne kadar araç üretti?

Otomotiv Sanayii Derneği ekim ayı üretim rakamlarını açıkladı.

Buna göre ekim ayında en yüksek üretim rakamına toplamda ve hafif ticari araçlarda Ford Otosan, otomobilde Oyak Renault imza attı.

Ford Otosan ekim ayında 2.818 adeti otomobil, 27.727 adeti küçük kamyonet ve 5744 adeti minibüs olmak üzere toplam 37 bin adetin üzerine çıktı.

Oyak Renault, ekim ayında 33 bin adetin üzerinde üretim yaparken, onu 25 bin adetin üzerindeki üretimiyle Toyota izledi. Oyak Renault’nun üretimi Türkiye toplam otomobil üretiminin yüzde 33’ünü, Toyota4nın üretimi ise yüzde 25’ini oluşturdu. Bir başka deyişle 10 ayda Türkiye’de üretilen 3 otomobilden biri Renault, 4 otomobilden biri Toyota oldu.
Ekim ayının üçüncü büyük üreticisi 20 bini geçen üretimiyle 20 bini geçti. Geçen ay TOFAŞ’ın otomobil üretimi 18 bini geçerken, Honda’nın otomobil üretimi de 2534 adeti buldu.

Ekim ayında Türkiye’de 6 farklı marka için otomobil üretildi.

İşte marka marka ekim ayı araç üretimleri:

Ekim ayındaki 161 bin adetlik araç üretimine 10 ay bazında göz attığımızda karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor?

Öncelikle belirtelim 10 ayda Türkiye’de traktör daühil taşıt araçları üretimi 1 milyon 424 bin adeti aştı. 2016 yılına göre toplam üretim yüzde 17, otomobil üretimi yüzde 27 arttı.

Yeni bir rekor getiren bu üretim rakamları ihracattaki artışın ifadesi. Toplam ihracat yüzde 22 artarken, otomobil ihracatı da 34 arttı. 10 aylık Türkiye otomotiv ihracatı 23.8 milyar doları buldu. Bunun 9.7 milyar doları otomobil ihracatından geldi.

TOFAŞ fabrika montaj hattı

ZİRVEDE 315 bin adetle TOFAŞ var

Öncelkile 10 aylık dönemde toplam pazarın en büyük üreticisi 315 bin sınırını aşarak, zirveye açık ara oturan TOFAŞ oldu. 183 bin adeti otomobil, 132 bin adeti hafif ticari araç olmak üzere 315 binlik üretim rakamına ulaşan şirket, Türkiye’nin en büyük üreticisi ünvanına uzandı.

Otomobilde OYAK RENAULT

10 ayda en büyük otomobil üreticisi 300 bin adete yaklaşan rakamla Oyak Renault. Türkiye’de Clio HB, Clio ST ve Megane Sedan üretimi yapan şirket, bu veriyle toplam otomobil üretiminin yüzde 32’sine ulaştı.

Ford, Gölcük fabrikasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bill Ford’u buluşturmuştu.

Hafif ticari üretimi Ford Otosan’dan soruluyor

Hafif ticari araç üretiminde ise zirvede 277 bin adetin üzerine çıkan üretimiyle Ford Otosan yer aldı. Ford Otosan, 20 bin adetin üzerine çıkan otomobil üretimini de kattığımızda Türkiye’nin en büyük ikinci otomotiv üreticisi olmayı başardı ve çok az bir farkla Oyak Renault’nun önünde yoluna devam ediyor.

Toyota Türkiye fabrikasında C-HR, Corolla ve Verso üretiliyor.

Toyota C-HR ile patlama yaptı

Otomobil üretiminde ikincilik ise yeni C-HR modelinin dünya üzerinde gördüğü büyük ilgiye paralel Toyota oldu. 10 aylık Toyota üretimi 230 bine çok yaklaştı ve bu rakam Toyota’nın Türkiye’de yaptığı üretimin kalitesinin tüm dünyadan onay aldığının da göstergesi oldu.

Otomobil üretiminde üçüncülük 10 aylık dönemde 188 bin adeti geçen i10 ve i20 üretimiyle Hyundai Assan’da.

Otomobilde Tofaş 183 bin adet üretim yaparak, ticari araçların yanında otomobilde de iddialı olduğunu gösterdi.

Arkada ise yeni Civic Sedan üretiminde 23 bin adeti geçen Honda Türkiye geldi.

İşte Türkiye taşıt araçları üretimi 10 aylık son verileri…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here