Türkiye’de nerede, ne kadar motosiklet satıldı?

Taşıt denince aklımıza “sonradan” gelen, yolda görsek ciddiye almadığımız motosiklet… Aslında dünyanın en önemli taşıma araçlarından biri. İnsan taşımada ekonomik ve çevreci özellikleri öne çıkan motosiklet dünyasının bir başka önemli yanını da hobi kısmı oluşturuyor.

Doğanın bir parçası olarak yol almak, rüzgarı kaskının vizöründe hissetmek, sadece yolu düşünerek arınmak-günlük yaşamın ayrıntılarını geride bırakmak…

Peki hobi ve ulaşım aracı olarak farklılaşan motosiklet dünyasında Türkiye nasıl bir yerde?

Hangi sınıfta kaç adet motosiklet satıldı?

Türkiye’de motosiklet pazarı oldukça sakin. Hatta sönen bir volkan gibi iki üç yıldır içine kapanmaya devam ediyor. Hatta 2017 için beklentiler daha da “kapanacağı” yönünde.

2016 yılının ilk 10 ayında Türkiye’de satılan motosiklet sayısı 126 bin adeti buldu. Kasım ve aralık satışlarıyla bu rakamın 145 bin adeti aşması bekleniyor.

2015 yılında Türkiye’de satılan motosiklet sayısının 160 bin adet olduğu dikkate alındığında pazardaki daralma ortada.

Hangi motosiklet markası, kaç adet motosiklet sattı?

Türkiye motosiklet pazarında zirvede Honda yer alıyor. Yerli üretici Mondial‘in takip ettiği bu markanın ardından ile Yamaha geliyor. Tablomuzda hangi markanın ne kadar motosiklet sattığını izleyebilirsiniz. Rakamlar TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafıdan yayınlanmıştır.

2017 yılı için öngörüler yine daralma yönlü

Türkiye’de bu yıl Ocak Ekim ayları arasındaki 10 ayda 126 bin adetin biraz üzerinde motosiklet satıldı. Bunların 23 bin 215 adetini Honda, 21.546 adetini Mondial, 15.795 adetini ise Yamaha markaları oluşturdu.

Sadece Ekim ayında satılan motosiklet sayısı ise 11 bin adetin üzerinde gerçekleşti. 2015 yılı ekim ayına göre düşen motosiklet satışlarında asıl gerileme temmuz ayında yaşandı.

Fetöcü darbe girişimi nedeniyle piyasa temmuzda yüzde 40 civarında daraldı. Motosiklet satışlarının en yüksek seyrettiği yaz aylarına gelen darbe girişimi, piyasanın düşmesindeki ana etken olarak öne çıktı.

Hangi şehirde, hangi bölgede ne kadar motosiklet satılmış ?

 

Türkiye motosiklet satışlarının büyük kısmı Ege Bölgesi illerinde gerçekleşiyor.

Marmara Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’de motosiklet firmalarının gözde coğrafyaları arasında yer alıyor.

İstanbul’da bu yıl Ekim ayında 1577 adet motosiklet satılmış. 2015 yılı ekim ayında ise bu rakam 1482 adet olmuş. Satışların arttığı İstanbul pazarına göre Ege Bölgesi satışları aynı kalırken, Türkiye’nin diğer bölgeleri satışların gerilemesine sahne olmuş.

2017 beklentisi düşüş yönlü ama firmalar yeni ve çekici modelleriyle 2017’ye hazırlıklı giriyorlar.

Türkiye’de ekonomik motosiklet pazarına giriş yapan Bajaj, Hindistan deneyimini Türkiye’ye getirme iddiasında. 2017 modeller için hazırlık yaptıklarını ama bunu bayi toplantılarına kadar sır gibi saklama yanlısı. Bajaj satış rakamlarını da açıklamıyor.

 

Honda Türkiye Motosiklet Satış ve Pazarlama Direktörü Bülent Kılıçer çalışma arkadaşlarıyla

HONDA zirveden inmiyor

Honda’nın dünyada olduğu gibi zirvede yer aldığı Türkiye motosiklet pazarını, Honda Türkiye atış ve Pazarlama Direktörü Bülent Kılıçer değerlendiriyor:

“Ocak-Ekim ayları toplam pazar bir önceki yıla göre yüzde 14 daralmıştır. Ekim ayları 2016 ve 2015 değerlendirildiğinde ise toplam pazar yüzde 1 daralmaya denk gelmektedir. CUB ve LMC segmentlerinin daralma eğiliminde olduğunu ancak FUN (büyük hobi motorları) giderek artan bir ivme yakaladığını söyleyebiliriz. Honda’nın ocak-ekim satışlarına

Honda Türkiye Motosiklet Satış ve Pazarlama Direktörü Bülent Kılıçer

baktığımızda ise aynı dönemi geçen yıla kıyaslarsak Ekim ayında yüzde 52,5 gibi daralan pazarda radikal bir artış ve başarı görüyoruz. Toplamda 2.252 adet satışın büyük çoğunluğu scooter segmentinde gerçekleşmiş.

Yıl bazında baktığımızda ise yüzde 11’lik bir düşüş var. Bunun en önemli sebeplerinden biri Kumamoto fabrikamızın bulunduğu alanda meydana gelen deprem felaketi ve fabrikamızın bu depremde hasar görerek üretime bir süre ara vermesidir. Ancak fabrika çok kısa sürede toparlandı ve şu an full kapasite çalışıyor. Bu adetleri önümüzdeki dönemlerde toplarlayacağımıza inanıyoruz. Markalar bazında satışlara baktığımızda ise Honda’nın yüzde 18,4lük pazar payı ile liderliğini geçen yıl gibi sürdürdüğünü görmekten dolayı çok mutluyuz.”

Suzuki 2017’ye iddialı giriyor

2016 yılı başında Doğan Holding bünyesinde Türkiye’deki yeniden yapılanma sürecinin startını veren Suzuki, 2016’yı pazarın en hızlı büyüyen markalarından biri olarak tamamlayacak.

Motosiklette 2016 yılını yaklaşık yüzde 35 büyüme ile kapatmaya hazırlandıklarını söyleyen Suzuki Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaarslan, 2017 yılına çok daha iddialı bir biçimde girmeye hazırlandıklarını kaydetti.

Ümit Karaarslan, 2017 yılında motosiklet pazarında dengeleri değiştirecek 9 yeni modelin ürün gamına ekleneceğini belirterek, “Suzuki globalde otomotivde olduğu gibi motosiklet konusunda da büyük bir atağa kalkmış durumda. Öyle ki geçtiğimiz aylarda Avrupa’da düzenlenen iki büyük motosiklet fuarında sergilediği yeni modellerle yeni sezonun en iddialı markalarından biri olacağını gösterdi” diye konuştu.

Türk tüketicisinin beklediği Suzuki’ler geliyor

Suzuki Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaaslan 2017 motosiklet modellerini açıkladı.

Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaaslan

Motosiklete olan ilginin her geçen gün arttığı Türkiye’de 2016 yılı içerisinde piyasaya çıkardıkları 7 yeni model ile pazar payınızı artırdıklarını vurgulayan Ümit Karaarslan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu yıl motosikletteki toplam satış adedimizi 1.500 seviyelerine çıkararak, 2016 yılını yüzde 35 oranında büyümeyle kapatacağız.

Ancak 2017 yılında yollara çıkaracağımız GSX-S 125, GSX 250R ve V-Strom 250 ile Türk tüketicisinin uzun zamandır beklediği modelleri satışa sunup, rekabetteki kozumuzu güçlendireceğiz.

Bu modeller arasında, pazarın yüzde 75’ini temsil eden 250 cc ve altında motor hacmine sahip 3 yeni model bulunuyor. Ayrıca maksi-scooter segmentinin yaratıcılarından Burgman 400 de baştan aşağı yenilenen modellerimiz arasında yer alıyor.

Diğer taraftan bu yılın bir diğer önemli sürprizi ise GSX-R 1000 ve GSX-R 1000R olacak. Suzuki’nin son dönemde MotoGP’de elde ettiği başarıların bir yansıması olarak, buradan edindiği tecrübe ile geliştirilen GSX-R 1000R, süpersport segmentindeki standartları yeniden belirleyecek.

Bu yılın diğer yenilikleri arasında yer alan GSX-S750, V-Strom 1000/ V-Strom 1000XT, V-Strom 650/ V-Strom 650XT modelleriyle birlikte 2017’de toplamda 9 yeni modeli Türk tüketicisiyle buluşturmuş olacağız.”

Suzuki GSX S750

Çin menşeili yerli motosiklet satışları geriliyor

Yamaha Türkiye Satış Müdürü Nihat Çadırcı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Motosiklet pazarında önemli oranda gerileme yaşıyoruz. 2016 da bugüne kadar gerçekleşen daralma önceki seneye göre yüzde 15 civarındadır ve sene sonunu da 140.000 adet ile bitirmeyi bekliyoruz. Daralmadaki en önemli etkenler siyasi gelişmeler, sınırda gerçekleşen olaylar, terör saldırıları ve darbe girişimidir. Mevcut çevresel faktörler ve buna ilave döviz kurundaki gelişmeleri de düşündüğümüzde 2017 senesinde de motosiklet pazarında daralmanın devam etmesini bekliyoruz. Birkaç senedir düşük kaliteli, yerli montaj, fakat Çin menşeli ucuz ürünlerin satışında önemli oranda gerileme görülmekte. Tüketici kaliteli ürünlere yöneliyor ve satış sonrası hizmetlerdeki beklenti de önemli oranda artmış durumda. İyi servis veren markaların değeri de gittikçe artıyor. Özellikle büyük şehirlerde motosiklet kullanımı trafiğe çözüm olarak da düşünüldüğü için artmakta olup, daha çok 150-250 cc ürünlere talepte artış görüyoruz.

Yamaha 2013 senesinde başladığı yeni model akınına EICMA fuarında tanıttığı birçok yeni modelle devam etti. Bu modellerden Türkiye’den de yoğun ilgi beklediklerimiz; TMAX, NMAX 155, YZF-R6, MT-10SP modelleridir. Ayrıce konsept model olarak tanıtılan T7 gelecek için tüketicide önemli bir beklenti oluşturmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz