Haftanın özeti: Yeni model yağmuru başladı

 

Yılın son çeyreğine girerken, Türkiye otomotiv pazarı rekor ile en iyi ikinci yıl arasında ince bir çizgide duruyor. Hafif ticari araçtaki küçülmeye paralel, binek otomobil satışlarında rekor glemesi neredeyse kesinleşti. Ama toplam pazarda rekor kırılıp-kırılmayacağını zaman ve stoklar gösterecek. 8 ayda 400 bin adetin kapısındaki binek otomobil satışları, yıl sonu itibariyle 593 bini geçebilir ki bu rakam en iyi yıl olan 2011'in üzeri anlamına da geliyor.

 

Rekorla bitmesi muhtemel yılın son üç ayına firmalar stoklarını besleyecek ve satışlarını güçlendirecek yeni modellerle giriyor.

şte bu modllerden üçünün lansmanı geçen hafta tamamlandı.

Önce Mazda3 lansmanı gerçekleşti.

 

Yıllık bazda 750 adetlik satış hedefine sahip yeni kompakt otomobil, Türkiye'ye gelmek için biraz bekliyor. Avrupa'da önümüzdeki günlerde satışa çıkacak olan yeni nesil Mazda3, yeni benzinli motorların yanına dizel motorun da ekleneceği 2015 yılında markayı yeninden iki binli adetlirin üzerine çıkarakbilir. Ama Mazda için 2014 yılında da henüz 2 bin adetler görünmüyor.

 

Haftanın ikinci önemli lansmanı İzmir'de yapılan Citroen C4 Picasso tanıtımıydı. Markanın major modellerinden biri olmayan ve Türkiye'de pazara sunulduğu 2007 yılından beri sadece 4500 adet satan model, şimdi yıllık 3 bin, bu yıl sonuna kadarsa 1500 adetlik iddialı satış hedefleriyle geldi. Yeni C4 Picasso, bu sınıftaki Ford C-Max ve Renault Scenic gibi modellerin korkulu rüyası olacağını hem yapısal hem de hedefleriyle gösteren bir model.

Haftanın üçüncü lansmanı ise premium markaların can simidi ÖTV avantajlı kompakt sedan sınınftaki A3 Sedan tanıtımı oldu. Audi'nin yeni küçük sedanı 140 beygirlik 1.4 litre hacimli motara sahip yeni sedanı Türkiye ile 32.500 eurodan başlayan fiyatlarla tanıştırdı ki Mercedes'in şubat ayına sıra yazdığı CLA modelinin önünü kesebilecek tek otomobil sayılabilir şu dönem için.

İçi tamamen A3 Coupe ve Sportback ile aynı olan ama arka kısımda farklılışan A3 Sedan, yıl sonuna kadar 1500 adetlik satış hedefini, 2014 yılında 5 bin adetlik satışla taçlandırmayı hedefliyor.

Doğuş Otomotiv'in 2013 yılında Türkiye'nin en çok satan markalar topluluğu olmasının arifesinde, 2014 yılına da aynı iddiayla gireceğini gösteren modellerden biri olması beklenen A3 Sedan, filolar için de etkileyici bir seçenek olarak Türkiye pazarında yerini aldı.

A3 Sedan'ın 105 beygirlik 1.6 lt dizel motoru ise yıl sonunda ithal edilmeye başlanacak.

Böylesine hareketli bir haftanın devamında ise sektör yine hareketliliğini korumaya devam ediyor.

Bu hafta binek araçların yanı sıra ticari araçlarda heraketlilik olacak.

Öncelikle 1.5 yıldır üraetimin aksadığı BMC'de üretimin yeniden başlaması sözkonusu. 17 Mayıs tarihinde TMSF'nin yönetimini devraldığı BMC'de geçen hafta yan sanayi ve çalışanlarla var olan sorunlarda bir uzlaşmaya arıldı ve pazartesi itibariyle işbaşı yapanların sayısı 210'a ulaşıyor.

Bu haftanın bir başka sevindirici haberi ise Türkiye'nin otobüs üreticisi Temsa'dan geliyor. Sabancı şirketi Temsa, 3-4 yıl önce başlayan kriz döneminden çıkmış ki, sessiz sedasız iki yeni otobüs modelinin tanıtımına davet etti.

İki Türk otomotiv şirketinin farklı aşamalarla da olsa yeniden yollarına devam ediyor olması endüstri açısından sevindirici.

Haftanın diğer lansmanları ise Peugeot ve Opel markalarından geliyor.

Peugeot, tamamen yenilediği 308 modelinin uluslararası lansmanını yaparken, bu aracı 2014 yılında Türkiye'Ye getireceğini de duyuruyor. Yeni 308'i 65. Frankfurt Otomobil Fuarı'nda görmüştük.

Opel ise makyajladığı ve yeni motor seçenekleri eklediği amiral gemisi Insignia'yı anavatanında test ettirecek.

Başarılı bir satış grafiği çizen Opel Insignia'nın en önemli yenilikleri arasında 1.6 litrelik yeni SIDI motoru geliyor.

Aslında yılın son çeyreğinde model yenilikleri devam edecek. Markalar, yılı rekora gidiyini tayin edecek yeni model atağını, kampanyalarla da destekleyip, stoklarını erittikçe, yılsonu satış rakamı da netleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz