Hafif ticarilerle otomobil vergilerinin dengesi iyi

0

Hafif ticari, otomobil vergisinde denge iyi

Hyundai'nin yeni yatırımı ve Otomotiv Sanayii Derneği'nin açıklamalarıyla gündeme gelen hafif ticari araç vergileri tartışmasında Toyota'nın görüşü, mevcudun korunmasından yana. "Türkiye'de hafif ticari araç üreticilerine verilen vergisel desteği doğru buluyorum" diyen Ali Haydar Bozkurt, "Toplam fotoğrafa baktığımızda bu alana yatırım yapmış, Amerika kıtasına bile ihracat yapma başarısına ulaşmış, büyük iş hacmi olan firmalar var. Vergilerin artırılması gibi olumsuzluklarla bu firmaların oluşturduğu resmi zorlamamak gerekiyor. Bence bugünkü denge iyi bir noktadır." görüşünü dile getirdi.

Hafif ticari araçların vergilerinin artırılmasının ithalatı artırıcı rol oynadığına inanmadığını da söyleyen Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de hafif ticari ithalatı da var. Sadece yerliler satılmıyor. ŞU anki denge iyi. Vergiler yeniden yüzde 10'a inmemeli."

TEŞVİKLER YERİNDE

Bu arada kısa süre önce Başbakan tarafından açıklanan Teşviklerin mevcut yatırımların büyümesi için elverişli koşul yarattığını ama tamemen yeni yatırım çekme açısından yeterli olmayacağını dile getiren Bozkurt, "Teşvik paketi hurraaa diye yatırım çekecek boyutta değil. Ama mevcutların büyümesi için yeterli" şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here