Hafif ticarilerdeki ÖTV rtışı pazarı çok etkilemedi

2010 yılı son çeyreğinden itibaren tüketici kredi faiz ve maliyetlerindeki düşüşler ve döviz kurlarındaki gerilemeler nedeniyle oluşan yoğun araç talebi 2011 yılının ilk çeyreğinde de etkisini göstermiş ve 2011 yılının Ocak – Kasım döneminde 735.095 adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleşmiştir.

2011 yılının 3’üncü çeyreğinde % 3 oranında daralan pazar, Ekim döneminde de düşüşünü sürdürürek satışlar Kasım ayında ise gerileme %11 oranına ulaşmıştır. Son dönmelerde kredi faiz ve maliyetlerindeki artış ile birlikte Merkez Bankası ve ilgili bakanlıkların sıkı para politikası nedeniyle bu daralma beklentiler doğrultusunda gerçekleşmiştir.

Aralık ayında ise mevsimin etkileri, satıcı firmaların yoğun satış aktiviteleri ve 2012 yılında satışı mümkün olmayan bazı modellere uyguladıkları özel satış şartları ile Aralık ayında pazarın 100 bin – 120 bin adede ulaşacağı ve toplam 2011  pazarının bu doğrultuda  835 bin – 855 bin adede ulaşacağı öngörülmektedir.

 Bazı araçlara getirilen ÖTV artışı özellikle hafif ticari araçlarda % 5 gibi düşük oranda kaldığından satışlara olumsuz etkisi olmamış, satıcı firmalar vergi artışına karşı düzenledikleri desteklerle beklenenden daha çok satış gerçekleştirmişlerdir.

 2012 yılına girerken ekonomi yönetimi tarafından açıklanan cari açıkla mücadele ve sıkı para politikaları nedeniyle daha önceleri %5 civarında öngörülen büyüme hızının ancak %2 – %3 seviyelerinde gerçekleşeceği öngörülmektedir. Toplam kredi miktarındaki azalmalarında etkisiyle 2012 yılında araç pazarında %10’a varan azalma beklenmektedir.

 Otomotiv  distribütörlerince yapılan 2012 pazar tahmini ise ortalama 780.000 adet olarak belirtilmiştir. Ekonomi yönetiminin Avrupa’daki ekonomik krizinin olumsuz etkisiyle Türk ekonomisinde ihracatın daralması ve buna paralel olarak sıcak para girişindeki azalma olacağı öngörülerek aldığı tedbirler doğrultusunda vergi artışları ile pazarın soğutulmaya çalışılacağı anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda yukarıda belirtilen tahminlerinde fazla iyimser olduğu anlaşılmaktadır.

Hyundai olarak 2011 yılını 48 bin – 50 bin adet satış hacmiyle tamamlamış olacağız. 2011 yılında Accent Blue ve Elantra ile yenilenen ürün gamımıza  2012 yılında da yeni modeller eklenecek. Bayi ağımızda yürüttüğümüz geliştirmeler paralelinde satış ve servis süreçlerinde Müşteri Memnuniyetinde liderliği hedefliyoruz. Bayilerimizdeki gelişime ek olarak önümüzdeki yıl tanıtacağımız yeni modellerimizin de yaratacağı ivme ile Hyundai 2012 yılında da değişimini sürdürecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz