Hafif ticaride avantaj ortadan kalkıyor

 

Hafif ticaride  avantaj gidiyor

Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen, otomotiv pazarında hafif ticariden otomobile doğru bir yöneliş olduğunu söyledi. Bu nedenle binek otoda ithalatın payının yüzde 80'lere dayanarak  tehlikeli boyutlara geldiğini söyleyen Önen ,”Türkiye'nin hafif ticari  üretim üssü olduğunu unutmamak gerekir. Stratejiler buna göre yapıldı. Eğer hafif ticari araç iç pazarda başarılı değilse, ihracat da tehlikeye girer" dedi. 

 

 

Payı gittikçe geriliyor

Kombi olarak adlandırılan hafif ticari araçların toplam pazardaki payının yüzde 22'lerden  13'lere kadar gerilediğine dikkat çeken Önen, daralmanın gerekçelerini şöyle anlattı: 

"Hafif ticari araç kullanımı yıllık araç başına maliyeti en az 2 bin TL’ye çıkan K2 belgesi, SRC Belgesi, aşırı denetimler gibi engellerle cazip olmaktan çıktı. Maliyet artışı tüketiciyi zorluyor.  Vergi artışını artık zaten tartışmıyoruz. Böyle yüzde 70'i yerli üretim olan hafif ticari araç satışı gerilemeye devam ederse, binek otodaki ithalat artacak ve otomotiv dış ticaret dengesi açık verecek. O zaman bindiğimiz dalı kesmiş oluruz."

Bu haziran ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 74 bin 996 adet oldu. Otomobil satışları  önceki yılın aynı ayına göre %14,63 artarak 58.290 adet olarak gerçekleşti. Hafif ticari araç satışları 2012 hazirana göre  %21,8 azalarak 15.806’ya geriledi.  Bir önceki aya göre ise %17,18 azaldı.

 

VW gelirse örnek olur

Teşvik paketinin ardından Türkiye'nin yeni otomotiv yatırımları çekmesi gerektiğini söyleyen Önen, "Otomotiv sektörünün hedeflerini tutturabilmesi için Türkiye'ye sıfırdan 2 büyük binek otomobil yatırımının gelmesi şart. Eğer  Volkswagen gelirse ciddi, büyük ölçekli yatırım yapar. Bundan sonra ülkemize gelecek yatırımcılar önemli yatırımlara imza atar" dedi. 

 

Otomotivi THY uçurdu

AB’deki krize rağmen otomotiv ihracatının iyi gittiğini söyleyen Önen ilk 6 ayda toplam üretimin yüzde 0.9, ihracatın yüzde 7.1 ve toplam pazarını yüzde 11.4 arttığını vurguladı. Önen, sektörün alternatif pazarlar bulduğuna dikkat çekerek ,”Burada THY’nin önemli katkısı var. THY'nin uçtuğu her yeni yer, açtığı her yeni hat alternatif pazarların keşfedilmesini sağlıyor. Özellikle yan sanayi bu sayede birçok pazar keşfetti. Direkt uçuşla dünyanın farklı bölgelerine giden işadamları 'İşimiz büyüyor' diyor."

 

 

2013 kehanetleri

Önen, 2013’te yüksek  kurun etkisiyle ihracatın 20 milyar doları geçeceğini öngördü. Toplam otomotiv üretiminin  2012'nin biraz üzerinde  1.1 milyon adetlerde olacağını kaydeden Önen ağır kamyon dahil toplam otomotiv satışlarının 800-850 bin adetlerde belireceğini sözlerine ekledi. 

 

 

***********

 

Toyota’nın güçlü adayı Türkiye

 

Toyota Avrupa’nın Fransız  Başkanı Didier Leroy markanın  model gamını genişletmek için çalışmalar yaptığını, Türkiye’deki Adapazarı tesisinin üretimde en güçlü adaylar arasında yer aldığını söyledi. Türkiye fabrikasının markanın bu bölgede ihtiyaç duyduğu her yeni modeli üretmeye yetkin, kusursuz üretim yapan bir tesis olduğunu kaydeden Leroy şöyle konuştu:

“Adapazarı, yeni Corolla’yı Japonya dışında üreten ilk fabrika olmayı başardı ve Corolla üretecek olan diğer 15 fabrikanın önüne geçerek ‘usta fabrika’ unvanını elde etti. Adapazarı’nda üçüncü bir modelin üretilmesi için nihai  bir karar yok. Aynı şekilde Fransa’daki fabrika için de karar yok. Benim Fransız olmam, tercihimi Fransa’dan yana kullanmama neden olamaz. Ben oyumu Toyota’nın çıkarları doğrultusunda kullanırım. Türkiye’ye karşı Fransa’yı sadece futbol maçında tutarım.”

 

 

***********

Renault, ticari “Kangoo”yu yeniledi 

Renault’nun hafif ticarisi  Kangoo serisi yenilenerek  özel bir dizel motor ile tüketicinin beğenisine sunuluyor. Araçta kullanılan dCi 90 NEDC motor  100 km karma kullanımda 5  lt yakıt harcıyor. Araçtaki yeni ekipmanlar arasında YokuşKalkış Yardımı,  Grip Kontrol Sistemi ile donatılmış  ESP ve R-link internet bağlantılı multimedya Sistemi yer alıyor.  2 ve 5 koltuklu yeni Kangoo’da Joy, Touch, Extrem olmak üzere üç farklı donanım var. Kangoo Express Cargo Maxi 36.500TL, Combi Maxi ise 41.650TL’den pazara sunuldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz