Hafif ticari araç sektörü çalkalanıyor

Geçen yıl çift haneli satış düşüşleri yaşayan Avrupalı üreticilere karşılık Asyalı üreticilerin hafif ticari araç sektöründen daha büyük pay alma hedefleri, Avrupalı iş ortaklarını yeni ittifaklar kurmaya yönlendiriyor.

Hafif ticari araç (LCV) sektörünün bir altın madeni olarak görüldüğü bu dönemlerde, bir van segmentindeki araç premium segmentindeki bir otomobile göre yüzde 9 daha fazla kar marjına sahip.

2012 yılının ilk üç çeyreğindeki faaliyet karı 300 milyon euro olan Alman devi Volkswagen’in LCV bölümü bir önceki yıl 328 milyon euroluk faaliyet karı elde etmişti. Finansal sonuçları beklediği gibi olmayan otomotiv şirketlerinden biri olan Volkswagen’in yanısıra diğer Avrupalı üreticiler ve Ford, Asyalı rakiplerine göre sınırlı rekabet gücüne sahip oldukları bir yıl geçirdi.

Hyundai ve Toyota, pazara daha fazla ağırlığını koyabilmek için 3.5 tondan daha hafif olan otomobilden türetilmiş van, panelvan ve pick-up segmentinde araçlar üretmeyi planlıyor.

 

Avrupa’da ittifaklar artacak

Geçen yıl Avrupa’da 1.44 milyon adet LCV satıldı, binek araçlara göre daha düşük satış rakamlarına sahip olan Avrupa’nın LCV pazarında çeşitli ittifakların doğacağı öngörülüyor.

Aslında ittifakların ilki 2010 yılında Renault-Nissan ve Mercedes arasında gerçekleşmişti. Bunu geçen yıl imzalanan Fransız PSA/Peugeot-Citroen ve General Motors’un Avrupa birimi Opel ortaklığı takip etti.

35 yıldır büyük vanlar üretmek için ortak olan PSA ve Fiat ittifakının ise 2019 yılına kadar devam edeceği biliniyor.

Asyalıların iktidarı ele aldığı LCV sektöründe, özellikle Avrupalı üreticiler önümüzdeki günlerde çok daha farklı ittifaklarla karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz