Güven varsa, faiz artsa da alımlar devam eder

İbrahim Aybar

 

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, otomotiv pazarında Kasım ve Aralık aylarındaki kampanyaların etkisiyle toplam satışların 810-820 bin adet seviyesinde gerçekleşeceğini ancak 2014'te bir miktar daralmanın yaşanabileceğini açıkladı. Reuters'ın haberine göre Aybar, önümüzdeki yıl kur yükselişine bağlı fiyat ayarlamaları ve kredili satışları kısabilecek tedbirlerin etkisiyle pazarın 800 bin adede  gerileyeceğini öngördü.

 

Aybar, şunları söyledi:

"Kasım, Aralık'ta en yoğun iki ay yaşanıyor, pazar hareketli. Kampanyalarla bu iki ayın toplamıyla 810-820 binli rakamlar gerçekleşebilir… Binek otomobil pazarı ise 600 bin adedin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırabilir. Kur artışlarının getirdiği kadar fiyat ayarlamaları yapılmadı, rekabet var. Yeni yılın başlangıcıyla birlikte kur farkının etkilerinin devam ettiğini görürüz. 2014'ün ilk aylarında belli fiyat artışları olabilir… Kredi hacmi daralmasını yaşayacağımız görünüyor, araç satışlarının yüzde 70'i kredili olduğuna göre etkileme riski var. Seneye de 800 bin adetler civarında bir pazar yaşayacağımızı düşünüyoruz." 

 

KREDİ MALİYETİ ARTTI AMA GÜVEN ENDEKSİ ÖNEMLİ

Renault Mais Genel Müdürü Aybar, her markanın kendi hesaplaması olduğunu ancak ortalamaya bakınca kur artışının otomobil fiyatlarına ancak yarısının yansıdığını söyledi. Merkez Bankası'nın Ekim ayında tüketici finansman şirketlerine yönelik zorunlu karşılık uygulaması getirmesiyle kredilerde aylık maliyetlerin yüzde 0.7 arttığına dikkat çeken Aybar,

"Ortalama kredi bağlantıları 24-36 ay aralıklarında gerçekleşiyor. İnsanlar 2-3 sene sonrasına baktıklarında sıkıntı görmüyorlarsa, güven duyuyorlarsa etkilensek de alımların devam edeceğini düşünüyorum"  dedi.

 

Kaynak: Vatan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz