Günde 8 kez kurlara bakıyor, adeta deri değiştiriyor

Bütün yöneticiler gibi Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti'nin de işi zor !

Son iki ayda kurlarda yaşanan yüzde 8 civarındaki artışa rağmen, Peugeot, fiyatlarını eylül ayı sonuna kadar sabitlediğini ilan etti.

Malatya'dan başlayıp, 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı'nın zirvesi arasında yapılan yeni 2008 modelinin Türkiye lansmanında konuşan Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, Türkiye'nin gizemli bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye'de yaşananlar bir Avrupa ülkesinde yaşansa neler olacağını tahmin bile edemiyorum. Ama Türkiye tüm gizemiyle bunların üstesinden gelebiliyor" dedi.

 

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti

 

LANSMAN GÜNÜ DOLAR 2.01 TL'Yİ GÖRDÜ

Fransız markanın Türkiye lansmanına denk gelen günde TL, dolar paritesinin 2 TL'yi görerek tarihi zirve yaptüığı gün, yeni modelin 42.500 liradan başlayan fiyatlarını açıklayan Genel Müdür, 208 fiyatlarında elde edemediğimiz gücü, 2008 fiyatlarında elde ettik. Kurlardaki dalgalanmaya rağmen fiyatlarımızı eylül ayına kadar sabit tutabileceğiz. Tabii günde 8 kez kurlara bakmadan geçemiyoruz. " şeklinde konuştu.

 

CROSSOVER SINIFI BÜYÜYOR

Yıllardır Nissan Juke'un hakimiyetindeki B-crossover pazarı giderek çeşitleniyor. Geçen yılın sonlarında ithalatına başlanan Opel Mokka'dan sonra bu yılın ilk yarısında Renault Captur ve Fiat 500L modellerinin giriş yaptığı segmentte daha sonra Chevrolet Trax da girdi. Segmentin son uyuncusu ise Peugeot 2008 oldu.

Yeni 2008, dünyada da 30 bin adetlere ulaşan siparişleri ile dikkat çeken bir model.

 

Türkiye'de 6 ayda 6 bin adetlik büyüklüğe ulaşan B SUV pazarında rekabete katılan yeni Fransız, rakiplerini korkutucak özelliklere sahip. Fiyatı, donanım ve motor seçenekleri ile rekabette öne çıkmak isteyen 2008 için markanın hedefleri bu yıl için 1000 adet. 

2014 yılında bu yıla benzer bir pazar büyüklüğü tahmini yapan Genel Müdür Bergeretti, 2008 satış hedeflerin ise 2500 adetlerde oduğunu belirtiyor.

Fransız markanın hem 208 hem de 308 modellerinden izler taşıyan yeni 2008, baz donanım seçeneğindeki ekipmanlarla bile çekici bir seçenek oluşturuyor. 

 

YIL HAREKETLİ GEÇİYOR

Lansmanda 2013 yılı pazarını da değerlendiren Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, yılın kendileri açısından çok hareketli geçtiğine işaret ederek, şunları söyledi:

"Son 1 yılda 4 yeni modeli Türkiye pazarına sunduk. Yeni modellerle birlikte satişlarimizda artiş yaşandi. Özellikle 301 ve crossover modellerimizin satişlarıyla payimiz artiyor. Faiz ve kurdaki artış iki aydır devam ediyor. Pİyasa buna alıştı. Biz kurdaki artışı fiyatlarımıza yansıtmadık. Mümkün olduğunca doğru fiyat belirleyip, onu korumak istiyoruz."

 

YENİ 2008'İ 400 MÜHENDİS GELİŞTİRDİ

Yeni 2008, dünyada 3 tasarim merkezinde 400 kişilik bir mühendis ve tasarimciı ekibi tarafindan yaratildi. Bu ekipte 200 Avrupalı, 100 Çinli ve 100 Latin Amerikali mühendis ve tasaricinin yer aldı. Yeni lodelin üretimi içinse şu anda 1500 kişi çalişiyor.

 

YENİ 2008'DE DİKKAT ÇEKENLER

Aracın iç mekaninda tavan aydinlatmasi olarak şerit ledler kullanımı dikkat çekerken, mercekli farlar, arka kapi girişindeki yüksek giriş noktası, arka bagaj örtüsünün içeriden de açilabilmesi, opsiyonel cam tavan seçeneğinde ise tavandan soft mavi ışıklandırma ilkler olarak dikkat çekiyor.

 

1.6 litrelik motora kombine 5 ileri manuel vites seçeneğiyle satın alınabilen Grip Control sistemi 5 farklı modda çalışıyor ve sürüş halinde de mod değiştirilebiliyor.

Yeni modelin opsiyonel özelliklerinden biri de kendi kendine park edip, park yerinden çıkabilmesine yardım eden bir sisteme sahip olmasi. Bu sisteme göre park alanını ölçebilen sistem, direksiyonun hakimiyetinin tamamen bırakılmasını ve sadece gaz ve fren kullanımıyla park etme imkanı sağlıyor. Sistemi tam olarak kullanabilmek için biraz deneyim kazanılması ve alışkanlık elde edilmesi şart. Çünkü gaz ve frene basarken direksiyona dokunmamak ters refleks yaratıyor.

2008 ve 208 modellerine yıl sonunda 1.2 e- vti motor seçeneği de eklenecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz