Güç uyanıyor

Enerji sorunu gün geçtikçe daha büyük bir problem haline gelirken, gücünü elektrikten ve güneş enerjisinden alan araçlar bu sorunun panzehiri olarak kendini göstermeye devam ederken, otomotiv şirketlerinin yaptığı çalışmalar da birer birer gün yüzüne çıkıyor. Örneğin; Volkswagen AG’nin yeni teknolojileri kullanarak 500 kilometre menzilli elektrikli araçlar üretecek olması bunlardan biri. Grubun kanatları altındaki markalarda görmeye başlayacağımız bu elektrikli modeller için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Son olarak Audi’nin tarafından geliştirilen eROT Sistemi’ni de söz konusu çalışmalardan biri olarak değerlendirebiliriz. Amortisörlerden çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sistem sayesinde aracın elektrikli motoru şarj edilebilecek ve bu da tabiki menzile doğrudan pozitif bir katkı sağlayacak.

Nedir bu eROT Sistemi?

Temelde birbirlerinin aynısı olan amortisör sistemleri, hidrolik ve yaylar sayesinde yol üzerindeki bozuk şartları kokpite yansıtmadan sönümlemeye çalışırlar ve yolculuk sırasında birçok kez darbeye maruz kalan amortisörlerden bir enerji açığa çıkar. İşte bu enerjiyi kullanmaya hazırlanan Alman otomobil üreticisi Audi, devrim niteliğinde olmasa da önemli bir gelişmeye öncelik etmek için kolları sıvıyor.

Elektrikli Audi ne zaman yola çıkacak?

Arka amortisörleri yatay olarak konumlandıracak olan Audi, araçta yer alan elektrik motoru için enerji üretecek. Böylelikle, araç her çukura girdiğinde amortisörün hareketinden ortaya çıkan kinetik enerji elektrikli enerjisine dönüşecek ve aracın lityum pilleri bu sayede dolacak. Audi’nin eROT adını verdiği 600 kW elektrikli üreten bu sistemi açıklanan verilere göre 100 kilometrede 0.7 litrelik yakıt tasarrufu sağlayacak.

Elektrikli araç planları

Yeni sistem yakıt tasarrufunun yanında hem Audi’nin Volkswagen Grubu çatısı altında önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak olan 500 kilometre menzilli elektrikli araçlarının menziline katkı sağlayacak hem de arka amortisörlerin yatay olarak yerleştirilmesi otomobillerdeki bagaj hacmine de olumlu bir etkide bulunacak.

Uğur Yumak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz