Gözü yeni rekorda

Tofaş, 1 milyar dolarlık Egea yatırımının meyvelerini topluyor. Geçen yıl üretim ve ihracatta rekor kırarak Türkiye’de liderlik koltuğuna oturan Tofaş, Egea’ya gelen taleple 2017’de de tüm zamanların en yüksek performansına ulaşmayı hedefliyor. Bursalı şirket bu yıl 430-440 bin araç üretip, 300 bin adetten fazlasını dünya pazarlarına gönderecek. Tofaş bu temposuyla Türkiye‘nin en büyük otomotiv üreticisi ve ihracatçısı kimliğini sürdürmeyi hedefliyor. Tofaş 2016’da 383 bin aracı bantlardan indirmiş, 279 binini ihraç etmişti.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ve ihracattaki as oyuncusu Fiat Egea /Tipo HB.

Egea model ailesinin ihraç edildiği ülke sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “İlk üretiminden Temmuz 2017 ayına kadar geçen sürede 200 bininci aracımızı ihraç ediyor olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” açıklamasını yaptı. İlk etapta İtalya, Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine yüksek adetlerde ihraç edilen Fiat Egea model ailesini, kademeli olarak dünyanın pek çok farklı noktasına göndermeye başladıklarını belirten Eroldu, şunları söyledi: “Tofaş’ta geliştirerek üretilen Fiat Egea’nın kısa sürede ulaştığı başarı bizlere ne kadar isabetli bir karar aldığımızı gösterdi. –Egea’yı pazara sunduğumuz günden bu yana, küresel anlamda sürekli artan talebe cevap verebilmek için üretimimizi artırdık. Bugün model ailemizi, dünyanın farklı bölgelerine de ihraç etmeye başladık. Egea’yı Ortadoğu’ya da Güney Afrika, Almanya, Fransa, İzlanda’ya da gönderiyoruz. Tofaş mühendislerinin ve işçilerinin imzasını taşıyan Egea modelini ihraç ettiğimiz ülke sayısı 47’ye ulaştı.” Cengiz Eroldu, Hatchback ve Station Wagon modellerinin devreye girmesiyle birlikte Egea ihracatının yılın ilk 6 ayında 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdiğini vurguladı. 2017 hedeflerini dile getiren Eroldu, “Özellikle 2 yıldan bu yana gerçekleştirdiği atılımlar Tofaş’ın başarı hikâyesinden çok Türkiye’nin başarı hikâyesine dönüştü. Tofaş, Egea Projesi’nin etkisi ile 2016 yılında üretim ve ihracat rakamlarını yıl boyunca artırdı. Geçen yılı, üretim ve ihracat adetlerinde sektör rekoruyla kapatırken, sektörün büyümesine önemli katkı sağladık. Bu yılın sonunda ihracat rakamlarımızda geçen yıla oranla önemli bir artış bekliyoruz. Başlıca ihraç pazarlarımızın büyümesi ve yeni modellerimizin bu pazarlardaki iyi performansları sene sonu için öngörülerimizin gerçekleşeceği konusunda bize umut veriyor. Tofaş olarak 2017 yılını yaklaşık olarak 300 bin adedin üzerindebir ihracatla tamamlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

200 bin Egea’yı 47 ülkeye gönderdi

Fiat Egea

Tofaş, ürün geliştirme alanında yaptığı istikrarlı yatırımlarını, Egea Projesi’yle küresel nitelikte bir başarıya dönüştürdü. Lansmanından bu yana, ülkemizde ve yurt dışı pazarlarda büyük talep gören Egea model ailesinin ihracatı Temmuz 2017’de 200 bin adede ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz