Google’ın otomobiline ilk yasal izin çıktı

ABD’nin Michigan eyaleti otonom otomobillere tamamen izin veren ilk eyalet oldu. Otomotiv endüstrisinin son dönemde üzerinde en fazla kafa yorduğu konuların başında gelen otonom otomobiller için tarihi bir adım atıldı. Google’ın otomobiline ilk yasal izin çıktı. ABD’de eyaletler arasında otonom otomobillere yönelik düzenlemeler hızlanırken, Michigan otonom otomobillere tamamen izin veren ilk eyalet oldu.

Sorumluluk üretici firmada

Eylül ayı başında Michigan’da otonom otomobillerin sürücüsüz olarak resmen yollara çıkmasını, alınıp satılabilmesini içeren bir yasa kabul edilmişti. Bu yasa uygulamaya geçerken, Michigan eyaleti de bir ilke imza atmış oldu. İzin, trafiğe açık yollarda sürücüyle veya sürücü olmaksızın yapılan testleri de kapsıyor.

Sürücüsüz otomobiller kaza yaptığında aracın sahibi değil, otomobili ve otomasyon sistemini üreten firma sorumlu olacak. Söz konusu yasa otomobil üreticilerin yanı sıra Google, Uber et Lyft gibi şirketler tarafından da destekleniyor. Şu anda Michigan dışında dünya genelinde otonom otomobillerin serbest olduğu başka bir yerleşim birim bulunmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz