Google’a baksa bulacak!

Son yıllarda birçok otomotiv devinin üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobillerde tünelin sonundaki ışık göründü.

Google-surucusuz-otomobil-otonom

Bu tip projelerin öncüsü konumundaki teknoloji devi Google, dört yıldır üzerinde çalıştığı hem elektrikli hem de sürücüsüz otomobil  projesini hayata geçirebilmek için en endüstriyel ortak arıyor.

Şirket, halen saatte 40 kilometre hızla yol alabilen otonom aracını ticarileştirebilmek için bir otomotiv şirketiyle işbirliği yapmak için arayışlara girdi.

Projenin başında bulunan Chris Urmson’un yaptığı açıklamaya göre, otomobil üreticisi olmak istemeyen Google, bu yüzden kendine otomotiv sanayiinden bir ortak arıyor. Google’nun otonom aracı, etrafındaki kameralar ve sensörlerle sürücüye ihtiyaç duymadan yola alabiliyor.

Araç aynı zamanda 100 metre ilerisini de rahatlıkla görebiliyor. Gazsız, frensiz yapısıyla dikkat çeken iki kişilik araçta vites gibi alışılmış kontrollere de yer verilmiyor. Otomotiv şirketleri tarafından desteklenen sürücüsüz araç teknolojisiyle birlikte insan ölümlerinin başlıca sebeplerinden biri olan trafik kazalarının önüne geçilmek isteniyor.  

Daha önce Google ile adı çıkan otomotiv şirketlerini öğrenmek için http://www.otoajanda.com/4377/googlela-otomobili-kim-uretiyor/ adresine bakabilirsiniz.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here