Gigafactory’e erken açılış

Tesla, bir süredir inşa çalışmalarını sürdürdüğü dev batarya üretim tesisi Gigafactory’i temmuz sonunda üretime başlatabilecek mi?

Model 3 için yaklaşık 400 bin adetle (BU BİR İDDİADIR) rekor miktarda ön sipariş alan Tesla, bu siparişlere de yetişebilmek için otomobil bataryası üreteceği yeni endüstriyel kompleksini gelecek ay sonunda faaliyete geçirecek. Söz konusu kompleksin tamamen devreye girmesi ise biraz zaman alacak. Çünkü tesisin henüz yüzde 14’ü tamamlanabildi. İşler yolunda giderse fabrikanın tam kapasiteyle çalışması 2020 yılından itibaren gerçekleşecek.

Sırada “ekonomik” Model 4 mü var?

İlk batarya üretimine gelecek yıl başlanacak fabrikada, tam kapasiteye geçildiğinde yılda 500 bin elektrikli otomobil bataryası üretilebilecek. 510 bin metrekare gibi çok büyük bir alanda kurulan fabrikada, 2017’de teslimatlarına başlanması öngörülen Model 3’ün pilleri de üretilecek. Tesiste 2020’de yıllık 35 gigawatt-saatlik üretim kapasitesine ulaşılacak. Fabrikada Panasonic’in de ortaklığı bulunuyor ve Panasonic burada 2 milyar dolarlık yatırımını hayata geçirecek.

Belma ToprakTesla 3 foto galeri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz