Gezi olayları ve FED krizi derken, haziran satışları belli oldu

 

Gezi olayları, FED açıklaması derken hareketli geçen haziran ayının otomotiv pazarı sonuçları belli oldu.

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce'nin açıkladığı rakamlara göre haziran ayında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 4 büyüdü. 

Hareketli haziran ayında Türkiye'de satılan otomobil ve hafif ticari araçların sayısı 76 bin adeti geçerken, bu rakamın 58 bin 290 adeti otomobil, 15 bin 806 adeti hafif ticari araçlardan geldi.

Haziran ayında elde edilen rakamlar, bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 15'e yakın bir artışı ifade ediyor. Satışlar mayıs ayına göre ise yüzde 6.56 oranında azaldı.

Haziran ayının ilk 15 gününde gelişen Gezi Parkı olayları nedeniyle satışlarda daha büyük düşüş bekleyen otomotiv şirketlerinin yöneticileri, 76 bini geçen satışlarla yanılmış oldular.

Yine Haziran ayında yılbaşına göre yüzde 8'i biulan dövizdeki artışın yavaş yavaş fiyatlara yansıması da satışların önünü kesmekte fazla başarılı olamamışa benziyor.

Mayıs ayına düşen satışlar içinse mevsimsellik değerlendirmesi yapılıyor.

Buna karşılık haziran ayında geçen aydan daha yüksek satışlar yakalanmasının da mümkün olduğu, ama artan döviz kurları gibi nedenlerle bunun gerçekleşmediği belirtiliyor.

 

Tüm markaların haziran ayı satış adetleri

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz