General Motors koronavirüs ilk kayıp 2 milyar dolar

General Motors fabrikaların kısmen kapalı kaldığı satışların dip olduğu bir dönemde ilk çeyrekte 294 milyon dolar kar açıkladı. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde 2,2 milyar dolardı, kayıp yüzde 86,7 oldu. GM’in ilk çeyrekte tüm dünyada sattığı araç sayısı önceki yıla göre yüzde 22.4 düşüşle 1.5 milyon oldu.

Otomotiv şirketleri ilk çeyrek bilançolarını paylaşmaya devam ediyor. Çin’de en fazla yatırımı olan şirketlerden biri olan GM, bu nedenle Ocak ayından itibaren koronairüs etkisi almaya başlamıştı. GM CFO Dhivya Suryadevara “Bunu yönetmek için iyi konumlandığımıza inanıyoruz, çünkü likiditeyi korumak için hızlı önlemler aldık” dedi. CFO, salgının sert etkisinin ikinci çeyrekte beklendiğini kaydetti. Bu yüzden bu döneme ait planları da açıklamadı.

GM’nin Ocak-Mart dönemi geliri 34.9 milyar dolardan yüzde 6.2 düşüşle 32.7 milyar dolara geriledi. GM Amerika’da 84 aylık faizsiz finansmanla pick-up satışı gerçekleştirerek kendi ülkesinde karını yüksek tuttu. ABD’nin ilk çeyrek araç satışları bir yıl öncesine göre yüzde 7.1 düştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz