Genel müdür 1 yıldır hurdanın peşindeymiş

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de 20 yaş ve üzeri 3,7 milyon adet “Ömrünü Tamamlamış Araç” yani “Hurda Araç” bulunuyor. Bu rakam toplam araç parkının yüzde 21’ini oluşturuyor.

 

 

Türkiye’de otomotiv perakendeciliğinin en büyük şirketi Otokoç Otomotiv, hurda araçların ekonomiye ve çevreye verdiği zararlara dikkat çekmeyi amaçlayan “Dönüşüm – Hurdanın Yolculuğu” başlıklı bir fotoğraf sergisi açtı.

Proje Otokoç Otomotiv yöneticileri Niyazi Erdoğan, Oğuz Atmaca, Onur Özatalay, Rukiye Yılmaz ve Şenay Yılmaz’dan oluşan ekip ile gerçekleştirildi. Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sergi 28 Kasım’da ziyaretçilere açılıyor.

 

Türkiye’de 20 yaş ve üzeri 3,7 milyon “Ömrünü Tamamlamış Araç” yani “Hurda Araç” bulunduğuna dikkat çeken Görgün Özdemir, bu proje ile Hurda Teşvik Yasası’na dikkat çekmek istediklerini belirtiyor. Özdemir: “Sahipsiz, terkedilmiş, yeri geldiğinde insanlara kaldırımda yürüme izni dahi vermeyen, görsel olarak kirlilik yaratan hurda araçlar, yeniden ekonomiye kazandırılabilir hammadde kaynaklarıdır. Hurda araçların dönüştürülmesi, doğal kaynakların korunmasında, yeni hammadde üretimi için kullanılacak enerjiden tasarruf edilmesinde ve çevre kirliliğinin engellenmesinde oldukça önemli rol oynuyor” dedi.

 

 

Son olarak Özdemir; Yıllardır dile getirdiğimiz hurda dönüşümünün önemini bir de sanatsal boyut katarak fotoğraflarımızla vurgulamak istedik. Zira Hurda Teşvik Tasarısı’nın hurdanın piyasadan çekilmesini sağlayacak dinamikleri çalıştıracak şekilde ve etkili teşvikler ile bir an önce devreye alınmasının sağlayacağı katkılar ortada” dedi.

 

Bir yıl süren çalışmanın ardından 50 fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşan sergi 15 Aralık’a kadar Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Sergideki fotoğrafların satışından elde edilen gelir Tema Vakfı’na bağışlanacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz