Bunları 2020 yılında yola çıkarmaya başlıyor

0
110

2017 Tokyo Otomobil Fuarı için geri sayım sürüyor. Otomobil devlerinin fütüristik çalışmalarına yakından bakabileceğimiz Tokyo Fuarı’nda birbirinden yeni modeller bize gelecekte hangi otomobilleri kullanacağımızın ipuçlarını da verecek. Geleceğini, yeni modelleriyle gösterecek olan markalardan biri de tahmin ettiğiniz gibi Japon Toyota. Anavatanındaki gösteri için tüm hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Toyota’nın, fuarda görücüye çıkaracağı iki yeni modeli belli oldu: i-Ride ve i-Walk.

Sürücünün duygularını tahmin eden ve onu tehlikelerden uzak tutan iki küçük elektrikli araç, markanın gelecekteki vizyonunu gözler önüne seriyor.

Toyota i-Ride konsepti

i-Ride konsepti, kalabalık sokaklı şehirlerde özellikle yaşlılar ve engelliler için geliştirilmiş, hareket kabiliyeti oldukça başarılı, iki kişilik küçük bir otomobil. Tekerlekli sandalyelerin kolay yüklenebilmesi için geniş, martı kanatlı kapılara sahip olan i-Ride konseptinde pedalların yerine bir joystick kullanılıyor.

Toyota i-Walk konsepti

i-Walk konsepti ise sürücünün üzerinde olduğu, üç tekerlekli Segway-tarzı bir scooter. i-Ride konseptinden farklı olarak, i-Walk konsepti, özellikle yayaların yoğun olduğu sokaklara ve turistik bölgelere hitap ediyor.

Her iki modelde de elektrikli motorlar görev alıyor. i-Ride konseptinin menzili 100 kilometre ile 150 kilometre arasındaki değişirken, i-Walk konseptinin menzili yaklaşık 20 kilometre olarak açıklanıyor.

Concept-i da orada

Toyota Concept-i konsepti Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’ndaydı (CES)

i-Ride ve i-Walk konseptinin yanında Ocak ayında düzenlenen CES’te sergilenen Toyota Concept-i da fuarda olacak. Toyota Concept-i sahip olduğu teknolojileriyle sürücüsünü yakından tanıyabiliyor. Dört kişilik oturma kapasitesine sahip konseptte elektrikli motor görev alıyor.

Hedef 2020

Toyota, 2020 yılında, Japonya yollarında, otonom sürüş ve yapay zeka teknolojilerini test etmeye başlayacak.

Söz konusu yapay zeka teknolojileri sayesinde, sürücünün alışkanlıkları ve davranışlarını öğrenilecek ve öngörülecek. Örneğin, sürücünün göz hareketlerini ve yüz ifadesini öğrenen araç, sürücünün uykulu ya da sinirli olduğunu kolaylıkla anlayacak böylelikle potansiyel bir kazaya karşı önlem alabilecek. Bunu hem yolcuları hem de yayaları korumak için önemli bir adım olarak değerlendirebiliriz.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here