Geleceğin sürücüleri projeleriyle trafiğe çözüm aradı

Biri tuzlama kamyonlarının giremediği yolların buzunu çözecek otomatik bir aygıt icat etti. Diğeri servis şoförlerini öğrencilerin denetlemesini sağladı. Bir başkası hızından ötürü kırmızı ışıkta duramayacak arabaları önceden fark edip, karşı yönden gelen araç ve yayaları uyaran sistem geliştirdi. Bunlar Renault’nun, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği ‘Sizin Fikriniz Sizin Projeniz’ adlı uluslararası yarışmaya katılan liseli gençlerin “çılgın projeleri”.

Yarışmanın 9 Mayıs’ta gerçekleşen ödül töreninde, Füsun Yönder Anadolu Lisesi "Servisçini Denetle Trafik Emniyette" adlı projesiyle birinci oldu ve 14-16 Haziran 2013 tarihinde, Fransa'da 18 ülkenin katılımıyla yapılacak uluslararası finalde Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı. İkinciliği  "Fıskiyeler Açık İstanbul Açık" projesiyle Beykoz Anadolu Lisesi, üçüncülüğü ise  "Medeniyete Kurulan Köprü" kampanyasıyla Hasan Polatkan Anadolu Lisesi öğrencileri kazandı. İlk üç dereceye giren sınıfların öğretmenlerine birer iPad, bütün öğrencilerine ise iPod hediye edildi.

Ödül töreninde konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye’de 1 milyon liseli genci yol güvenliği konusunda harekete geçirmeyi hedeflediklerini belirtti. Aybar sözlerine “Bundan tam 11 yıl önce bu konudaki çalışmalarımızı başlattığımızda “Sokakta İlk Adımlar” projesiyle yurt genelinde 1 milyon 200 bin 2. sınıf öğrencisine ulaştık. İlköğretime yönelik bu projemizin eğitim setini, bu yıl sürdürülebilir ulaşım ve çevre bilincini de içerecek şekilde yeniledik. Bundan sonraki 10 yıl için hedefimiz 5 milyon ilköğretim 4.sınıf öğrencimizi yol güvenliği ve çevreci ulaşım konusunda eğitmek.” diyerek devam etti.

Daha sonra kürsüye çıkan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, birincilik ödülünü kazanan Füsun Yönder Anadolu Lisesi öğrencilerinin projelerini tüm ilde yaygınlaştıracaklarını açıkladı. 

Bir diğer konuşmacı Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner özellikle Türkiye ve dünyada gerçekleşen trafik kazalarına değindi. “Ülkemizin ve insanımızın araç, yol ve trafikle karşılaştığı ve tanıştığı dönem 1950 li yıllardır.” diyen Güner 1950–2009 sürecinde Türkiye’de 10.5 milyon trafik kazası olduğunun altını çizdi.

İşte yarışmanın ilk üçü

Füsun Yönder Anadolu Lisesi (Yarışma Birincisi)

Servisçini Denetle Trafik Emniyette: Amaç; öğrencilerin servis şoförlerini denetleyerek, daha bilinçli ve aktif yolcu konumuna gelmelerini sağlamak. Okul çevresinde yol güvenliği açısından eksikleri tespit edip, bunları gidermek. Böylece öğrencilerin trafik kurallarını aktif bir şekilde öğrenmelerini sağlamak ve bu konuda duyarlılıklarını artırmak.

Beykoz Anadolu Lisesi (Yarışma İkincisi)

Fıskiyeler Açık İstanbul Açık: Yoğun kar yağışlarında belediyelerin tuzlama için ulaşamadığı noktalara belli aralıklarla özel cihazlarla uygulanacak bir tuzlama projesi.

Hasan Polatkan Anadolu Lisesi (Yarışma Üçüncüsü)

Medeniyete Kurulan Köprü: Ataköy – Şirinevler üstgeçidindeki yaya trafiğine şeritlerle çözüm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz