Gaza bastı! Araç parkını ikiye katlayacak

20 yıla yakın süredir hayatımızda olan operasyonel filo kiralama sektöründe yüzde 7‘lik pazar payına sahip olan Fleetcorp, bugün müşterilerine üç farklı ürün paketi sunuyor. Araç sayısı sınırlaması olmadan 12 aydan 48 aya kadar oldukça kapsamlı bir kiralama hizmeti sunan şirket, önümüzdeki dönem ile ilgili öngörülerini açıkladı.

Kuveyt merkezli bir yatırım holding kuruluşu olan The International Investor, kısaca TII‘ın sahibi olduğu Fleetcorp, sektörde yaşanan büyümeyle paralel bir büyüme ön görüyor. 23 bin adetlik filoya sahip olan şirketin, büyüme planında 2021 sonu için araç parkını 42 bine, aktif büyüklüğünü ise 1,2 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarmak yer alıyor. Fleetcorp böylece tamamen organik büyümeyle sektörde ilk 5 arasında, yüzde 100 yabancı sermayeli şirketler arasında da ilk 3 oyuncu içinde kalmayı amaçlıyor.

Otonom araçlar da filoya katılacak

Fleetcorp’un geleceği ile ilgili konuşan Fleetcorp CEO’su Dr. Barbaros Çıtmacı şunları söyledi:

“Filo kiralama artık ‘fiyattan maliyete’ geçişi desteklemeli ve bu yaklaşımın karşılık bulduğunu görüyoruz. 4.500’e yaklaşan müşteri portfoyüyle Fleetcorp, 61 ilden hacim yaratmış durumda. Önümüzdeki dönemde ajandayı belirlerken otomotiv sektörünün getirdiği elektrikli/hybrid araçlar, benzin-dizel dengesi ve 2020 sonrasında da otonom araçlar gibi faktörlerin etkilerini ele almak gerekiyor. Ayrıca şirketlerin daha etkin çalışmak bazında araç paylaşımı dahil yöntemleri uygulamasıyla mobilite ön planda olacak.” diyor. Çıtmacı, finansal tarafta ise piyasa riskini kontrol etmek için türev ürünlerin, IFRS/TFRS uygulamalarının çok daha fazla konuşulacağını ve sermaye piyasası ihraçlarıyla fonlama çeşitlendirilmesinin şart olduğunu, VDMK dahil ürünlerde ihraççılar arasında filo kiralama sektör oyuncularının da yer alması gerektiğinin altını çiziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz