Gaza basıyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yoğun temaslar yürüttüğü Volkswagen yatırımı konusunda yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Volkswagen, tamamen yeni Crafter modelinin üretimi Türkiye ile Doğu Avrupa ülkelerinden birini düşünürken, Türkiye'deki satın alma ofisi aracılığıyla ciddi bir fizibilite yürütüyor. Üstelik bu bilgi akışı, sadece son bir ayda değil, yaklaşık bir yıldır hızlanmış durumda.

Otomotiv sektörüne yönelik teşviklerin genişletilmesinin ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de satışları ilk 3 içinde yer alan ancak üretimi olmayan Alman otomotiv devi Volkswagen'i yatırıma davet etmiş, hatta bunun için Cenevre Otomobil Fuarı'nda şirketin üst düzey yetkilileriyle biraraya gelmişti. Bakan Çağlayan, bu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Volkswagen'in, mayıs ayına kadar bir çalışma yapacağını, daha sonra da yeniden bir görüşme yapacaklarını belirterek "İyi bir kapı açıldı. Geliyorlar, tamam, diyemem ama gelirlerse başımızın üstünde yerleri var" demişti. 

 

Çağlayan, geçen hafta da VW'nin yeni bir ticari araç modeli için yatırım yapmaya hazırlandığını belirterek, şirketin Türkiye ile Polonya arasında kaldığını kaydetmişti.

 

 

MAN'la ortaklık ihtimali 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın sözünü ettiği yeni ticari aracın, "orta ticari araç" sınıfındaki "Crafter", ya da Türkiye'deki adıyla "Crafter Volt" olacağı yönündeki söylentiler iyiden iyiye belirgin hale geldi.

 

Halen Mercedes-Benz ile ticari araç konusunda ortaklığı bulunan ve Crafter modelini Mercedes'in Almanya'daki Ludwigsfelde ve Düsseldorf tesislerinde üreten Volkswagen'in, bu ortaklığı sona erdirmek istediği bildiriliyor. Volkswagen, bu ortaklığın sona ermesinin ardından yeni nesil Crafter'ı büyük olasılıkla ya kendi başına üretecek ya da bunu, en büyük hissedarı olduğu MAN'la birlikte gerçekleştirecek. Üstelik bu ikinci olasılık, kulislerde daha ağır basıyor. Zaten Volkswagen, Crafter'ın "dedesi" olan "LT" serisini 1977-93 yılları arasında ortak üretmişti.

 

 

Her detay araştırılıyor

Mercedes'in bu ortaklığı bitirme gibi bir niyeti olmadığı ve anlaşmayı yenileme seçeneği üzerinde durulduğu konuşulsa da, ikinci seçenek olarak, çeşitli işbirlikleri yaptığı Renault-Nissan ittifakıyla görüştüğü belirtiliyor.

 

VW-Mercedes ortaklığının, 2016 yılından önce bitmesi beklenmezken, Volkswagen'in, tamamen kendisine ait Crafter modeli üzerinde çalışmalara hız verdiği kaydediliyor. Nitekim Volkswagen Ticari Araç CEO'su Eckhard Scholz, geçtiğimiz ay bunu doğrulamıştı. Scholz, Alman medyasına verdiği demeçlerde önceliklerinin yeni aracı geliştirmek olduğunu, üretim yerinin neresi olacağına ise daha sonra karar vereceklerini belirtmişti.

 

Bununla birlikte aracın üretim yeri konusunda Türkiye'nin yanı sıra Doğu Avrupa alternatiflerinin adı geçiyor. VW'nin Polonya'da Poznan tesisleri bulunuyor. Polonyalı ortakla yatırımı yapılan tesiste Transporter ve Caddy üretimi yapılıyor. Volkswagen'in, Türkiye ile ilgili araştırmaları yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü belirtiliyor. Şirket, bunu özellikle Türkiye'deki satın alma ofisi aracılığıyla yaparken, son dönemde araştırmalara hız verildiği yönünde bilgiler var. VW'nin dosyasında, yüzlerce yan sanayi şirketinin üretim ve ölçeklerine ilişkin bilgilerin yanı sıra çeşitli aday illerde otomotive yönelik meslek yüksek okulları, üniversiteler ve meslek liseleri olup olmadığına ait detayların da olduğu ifade ediliyor.

 

Levent Köprülü-Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz