Gaza basan otomobil satışları rekora koşuyor

 

 

 

2012'de 777 bin 761 adetle tüm zamanların en yüksek ikinci satış rakamına ulaşan Türk otomotiv sektörü, 2013'e hızlı başladı.

Yılın ilk 3 ayında binek otomobil ve hafif ticari araç satışları 12.4 artışla, 152 bin 604 adet oldu. Özellikle binek oto pazarındaki canlılık dikkat çekti. Otomobil pazarı Ocak-Mart döneminde yüzde 17.3 büyüdü ve 114 bin 434 adede ulaştı. Hatta rekor yıl 2011'le arasında sadece 8 bin araçlık fark kaldı.

Hafif ticari araç tarafında ise satışlar pek parlak gözükmedi. Yüzde 70'i yerli üretim olan ticari araç pazarı 0.12 küçülerek, 38 bin 170 adet seviyesine geriledi.

 

3 aylık tabloya bakıldığında, otomotiv pazarındaki tablonun değiştiği gözlemleniyor. Binek otomobilin pazar payının yüzde 75'e çıktığını, hafif ticarinin yüzde 25'e gerilediğini görüyoruz. Tüketicilerin polislerin sıkı denetimi, Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınması gereken K Belgesi, SRC dökümanı şartı ve hız sınırı yüzünden ticariden binek otoya kaymasıyla ithalatta patlama yaşandı. Geçen yılın Ocak-Mart döneminde ithalatın payı yüzde 68.5 iken, bu oran 2013'te yüzde 78.3'e yükseldi. Peki tüm bu bilgiler ışığında yılın ilk 3 ayında gaza basan otomobil satışları, yeni bir rekor getirir mi? Bu sorunun cevabını Türkiye'de 49 markayı temsil eden Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin(ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce'ye sorduk.

Erce'ye düşük faiz ortamı, tüketimdeki canlılık ve barış sürecinin otomotiv pazarının ilk 3 ayda hareketli geçmesini sağladı. Erce, "Otomotiv pazarında dinamikler değişti. Yerlinin ağırlıklı olduğu hafif ticariden binek otoya doğru bir yönelme var. Otomobil satışları 2011'deki 593 bin adetlik rekoru zorlayacaktır. Ticarideki küçülme nedeniyle toplam pazar için rekor zor. Hafif ticari araç satışları 225 bin adet çıksa iyidir. 2012'de yaklaşık 221 bin araç satılmıştı" dedi. Hayri Erce, kamyon dahil toplam satışların 790-840 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini ancak önümüzdeki günlerde yukarı yönlü bir revizyon yapabileceklerini de belirtti. Binek otodaki canlılık neticesinde ithalatın yüzde 80'ler seviyesine tırmadığının altını çizen Erce, "Ana sıkıntı model sayısı. Türkiye'de 340 civarında otomobil modeli satılıyor. Bunun sadece 10 tanesi yerli" diye konuştu.

 

Hafif ticari neden küçülüyor?

Yerli ağırlıklı hafif ticari araç pazarının küçülmesinde, yüzde 15'e çıkan ÖTV'nin yanı sıra sıkı denetimler, K belgesi, SRC dökümanı şartı ve hız sınırı etkili oldu. Gerçek kişi ya da tüzel firmalarda bulunan araçların trafiğe çıkması için Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınması gereken K Belgesi ve ticari araç kullanan sürücülerin mesleki yeterliliğini gösteren SRC dökümanı tüketicilerinin kafasını karıştırdı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz