Gana, Hollanda, İsrail istedi, Türkiye ihraç etti

Türkiye ihracatının lokomotif sektörü otomotiv endüstrisinin nisan ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,5 artışla 2 milyar 47 milyon dolar oldu.

Mal grupları bazında yüksek oranlı artışların devam ettiği nisanda, otomotiv yan sanayinin çift haneli büyümesi sürdü. Sanayi, geçen yılın nisan ayına göre ihracatını yüzde 11,5 artırdı.

Türkiye’de faaliyet gösteren otomotiv şirketlerinin ihracatı nisan ayında yüzde 12 artışla 2 milyar 47 milyon dolar.

Mal grupları bazında yüksek oranlı artışların devam ettiği nisanda, tomotiv yan sanayinin çift haneli büyümesi de sürdü.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “AB ülkelerindeki çift haneli büyümeye nisan ayında Afrika ülkeleri de dahil oldu. Pazar çeşitlendirmesi bakımından bu artış önem taşıyor. Özellikle Gana’ya nisanda çok yüksek oranda büyüme gerçekleşirken, Hollanda’ya yüzde 102, İsrail’e yüzde 41, İtalya’ya yüzde 40 oranlarındaki artış yaşandı” diye konuştu.

Ticari araçlarda artış oranı yüzde 43’ü buldu

Nisan ayı verilerine göre ürün grubu bazında otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 41 pay ve yüzde 15 oranında artış gerçekleştirerek 843 milyon dolar oldu.
Toplam içinde yüzde 29 paya sahip binek otomobiller yüzde 9 azalışla 600 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.
Yüzde 21,5 paya sahip eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 43 gibi yüksek bir artışla 438 milyon dolar, yüzde 6,5 paya sahip otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 36 artarak 131 milyon dolar oldu.

En büyük pazar Almanya’ya ihracat yüzde 5 arttı

AB ülkelerinde artış çift haneli oldu

Türkiye otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya’ya ihracat, nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 322 milyon dolar olurken, ikinci sıradaki İtalya’ya yüzde 40 artışla 224 milyon dolar, üçüncü büyük pazar Birleşik Krallık’a yüzde 6 azalışla yine 221 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Nisan ayında diğer önemli pazarlardan
Hollanda’ya yüzde 102 büyümeyle 83 milyon,
İspanya’ya yüzde 9 yükselişle 101 milyon dolarlık
ihracat gerçekleştirildi.

Otomotiv endüstrisi ihracatından yüzde 76 pay alan AB pazarına yönelik ihracat nisan ayında yüzde 13 artışla 1 milyar 564 milyon dolar oldu. Sektörün ikinci en büyük pazarı ise ihracatını yüzde 63 artırarak 147 milyon dolara yükselten ve dış satışlarda yüzde 7 pay alan Afrika ülkeleri oldu.

Mayısın ilk fırsatı Toyota’dan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz