Galatasaray yöneticisi Ahmet Yüce, Citigo ithalatına başladı

0

Galatasaray yöneticisi Ahmet Yüce

küçük araç ithalatına başladı

 

Galatasaray takımının yönetim kurulu üyesi de olan Yüceauto Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce, temsilcisi oldukları Skoda markasının yeni küçük otomobili Citigo'yu Türkiye yollarına çıkarmak için ithal etmeye başladı. Yüce'nin patronluğunda ve Genel Müdür Mahmut Kadirbeyoğlu ile Genel Koordinatör Emir Marşan'ın yönetimindeki Skoda, son yıllardaki büyümesini şimdi de yeni küçük otomobil Citigo ile sürdürecek.

Markanın 5 yıl sonra bugünkü satışlarını ikiye katlama hedefi doğrultusunda her 6 ayda bir yeni model stratejisinin şimdiki ürünü Citigo'yu 2013 Ocak ayında B sedan Rapid izleyecek. Rapid'in ardından Octavia modelini yenileyecek olan Skoda, onun arkasından da Süperb'yi yenileyecek.

 

 

KÜÇÜK MOTORLU KÜÇÜK CITIGO

Volkswagen grubu'nun üçü birarada modellerinin en küçüğü olan otomobil yollara çıkıyor. Türkiye'de yıllık 1000 adetlik satış hacmi olduğu belirtilen en küçük sınıf otomobillerin rekabetinde Hyundai i10, Smart, Suzuki Splash ve Alto, Fiat 500, Ford Ka, Peugeot 107, Citroen C1 gibi isimler yer alıyor.

Yeni Citigo, yıl bazında 500 adet satarak, bu segmentte yüzde 50 pay kapmaya soyundu.

 

FİYATI …

En küçük segment olan A sınıfında yer alan ilk Skoda olan Citigo, 26 bin 632 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de.  Yeni logo ve Skoda'nın yeni ön görünümüne sahip ilk model olan Citigo 60 beygir güce sahip 1.0 litre benzinli motorla ithal ediliyor.

Citigo, iri ön farları, krom çerçeveli radyatör ızgarası, gövde rengi tamponuyla kendisine has bir görüntüye sahip.

3.56 metre uzunluğa, 1.65 metre genişliğe ve 1.48 metre yüksekliğiyle sürücüsüne şehir trafiğinde pratik bir kullanım sunan Citigo, 2.42 metrelik dingil mesafesi sayesinde 4 kişinin aynı anda ortalama bir yolculuk yapmasını sağlayabilir. Citigo’nun 234 litrelik bagaj hacmi, arka koltukların yatırılması ile birlikte 942 litreye kadar çıkabiliyor. 

60 beygirlik motor, 5 ileri manuel şanzımanıyla 0’dan 100 kilometreye 14.4 saniyede çıkarken, 160 km/s maksimum hız yapabiliyor. Aracın yakıt tüketimiyse 100 km’de ortalama 4.5 litre. Citigo’nun 5 ileri otomatik seçeneğindeyse bu değer 4.4 litre. 

Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Citigo’da sürücü ve yolcu hava yastıklarının yanı sıra baş ve göğüs koruma özellikli ön yan hava yastıkları da tüm donanım seviyelerinde standart sunuluyor. Aynı şekilde ABS’li frenler ve patinaj önleyici ASR sistemi de, standart donanımları arasında.

 

Citigo’nun otomatik vitesli versiyonuyla birlikte sunulan “City Safe” sistemi, acil fren gerektiren durumlarda 30 km/s’nin altındaki hızlarda devreye giriyor. Sistem, tehlike anında bir sensör aracılığıyla olası kazayı algılayarak, çarpışma şiddetinin azaltılması veya önlenebilmesi için devreye giriyor. 

Citigo’nun otomatik vites seçeneğinde ayrıca Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) ve Elektronik Denge Kontrolü (ESC) de standart.  

Yeni Citigo’nun manual vitesli seçeneği “Ambition”, otomatik vitesli versiyonuysa “Elegance” donanım paketiyle Türkiye’de satışa sunuldu.  

 

Eğlenceli ve konforlu bir sürüş vaat eden Citigo’nun Ambition donanım paketinde Ön ve göğüs baş koruma özellikli yan hava yastıkları, elektrik kumandalı ön camlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, manuel klima, yol bilgisayarının yanı sıra CD, MP3 çalma özelliklerinin yanı sıra “aux” girişi de bulunan “Funky” müzik sistemi gibi unsurlar yer alıyor. Elegance donanım paketinde bunlara ek olarak deri direksiyon simidi, ön sis farları, 14 inçlik alaşım jantlar, krom kaplı iç kapı kolları, ESP, City Safe Drive,  6 höparlör gibi özellikler var. 

Elegance donanım seviyesi 30.653 TL’den satışa sunuluyor.

 

Yeni Citigo'nun tanıtım toplantısında Ahmet Yüce'ye Skoda Türkiye Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu ile Genel Koordinatör Emir Berduk Marşan eşlik etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here