Fransızlar üretti, önce Türkler binecek !

0

 

Fransızlar üretti

ilk Türkler binecek

Fransız otomotiv üreticisi Citroen, yeni sedanı C-Elysee’i dünyada ilk olarak Türkiye pazarında satışa sunacak. Araç, 2 Kasım'da başlayacak İstanbul Autoshow Fuarı'yla birlikte 29 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla yollara çıkacak. C-Elysee, sedan ülkesi Türkiye'de markanın pazar payının artırmasını sağlayacak. İspanya'nın Vigo fabrikasında üretilecek her 3 C-Elysee’den biri Türkiye’ye ithal edilecek. Citroen'in Türkiye distribütörü Baylas Otomotiv'in Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, sedan satışlarının ön planda olduğu Türkiye’de halen tek ürünle yer aldıklarını, C-Elysee ile atak yapacaklarını açıkladı.   Tatoğlu, yeni modelden Kasım-Aralık döneminde 2 bin 100 adet, 2013'te 10 bin adet satış hedeflediklerini ifade eden Tatoğlu, “C-Elysee pazar payı beklentilerimizi yukarı taşıyacak. Bu yıl sonunda 31 bin 500 adetlik satışla yüzde 4 pay elde edip kendi rekorumuzu kıracağız. Gelecek yıl pazar payımız yüzde 5'e çıcakacak” ifadelerini kullandı. 

Bahattin Tatoğlu, Türkiye pazarının yeni model açısından büyük önem taşıdığını belirterek, şöyle devam etti: “Bu yüzden ilk olarak bizim pazarda satışa sunulmasına karar verildi. Türkiye pazarı sedan modellerin deneyimi açısından bölgede referans olarak kabul ediliyor. Biz de bu modeli doğru konumlandırıp, yüzde 30’u filo yüzde 70’i bireysel kullanıcı olacak şekilde pazarlayacağız. Satışlarımızın yüzde 75-80’i dizel motorlu olacak. C-Elysee, birçok aile için iyi bir ilk otomobil niteliği taşıyor.” 

 

3 silindirli benzinli motor 5.3 litre yakıt harcıyor

Citroën, C-Elysee’i 5 kapılı bir modelin türevi olarak değil, tamamen yeni bir model olarak üretti. Uluslararası pazarlar için tasarlanan bu model, dünyanın dört bir tarafında, farklı iklim ve yol şartlarında dört milyon kilometreden fazla test edildi. Citroen C-Elysee, 4.43 m uzunluğa, 1,75 m genişliğa ve 1.47 m yüksekliğe sahip. Otomobil 2.65 metre ile kategorisindeki en uzun dingil mesafesi ve 560 litrelik bagaj hacmiyle dikkat çekiyor. C-Elysee’de yeni geliştirilen 3 silindirli benzinli motor 1.2 VTi başlangıç versiyonunu oluşturuyor. 72 beygir gücündeki araç, 100 km’de ortalamada 5.3 lt yakıt tüketiyor. 1.2 VTi, manuel ya da otomatikleştirilmiş 5 vitesli şanzımanla satın alınabiliyor. 115 beygir gücündeki 1.6 VTi motorlu C-Elysee ise ortalama 6.4 litre yakıyor. Otomobildeki üçüncü motor seçeneği 6 milyondan fazla araçta kullanılarak kendini ispatlamış olan 92 beygir gücündeki 1.6 HDi. Bu motorla birlikte C-Elysee, 100 km’de ortalama 4.1 lt. yakıt tüketimi sergiliyor. Aracın donanımları arasında dijital klima, arka park sensörü ve hız sabitleyici ile Bluetooth özellikli Radyo-CD-MP3 çalar yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here