Fransız Peugeot ve Citroen Amerikan caddelerine geri dönüyor

Fransız Peugeot ve Citroen Amerikan caddelerine geri dönüyor

PSA Grubu çatısı altında faaliyetlerine devam eden üç Fransız markası Peugeot, Citroen ve DS uzun zamandır uzak oldukları Amerika Birleşik Devletleri sokaklarına geri dönüyor. Ancak, caddelere dönen otomobilleri satın almak ne yazıkki mümkün değil. Araç paylaşım şirketi Bollore Grup ile bir ortaklık anlaşması imzalamayı planlayan PSA Grubu (Peugeot, Citroen ve DS) ‘nun modelleri Los Angeles sokaklarında boy göstermeye başlayacak. 2014 yılında iflasın eşiğine gelen PSA ’nın bu ve benzeri adımlarla iş ortaklıklarını geliştirerek oyuna daha sıkı sarılmak istediğini söylesek pek de yanlış olmaz.

Konu ile ilgili açıklama yapan PSA/Peugeot-Citroen CEO’su Carlos Tavares, “Bollore Grubu ile aralarında Los Angeles’ın da bulunduğu şehirler için araç paylaşım çözümleri sunmak üzerinde çalışıyoruz.” sözleriyle ortaklığı resmi olarak dile getirmiş oldu.

Bollore'nin Paris'teki araçlarından biri
Bollore’nin Paris’teki araçlarından biri

PSA, 2021 yılına kadar yeni mobilite hizmetlerinden 337 milyon dolarlık gelir elde etmeyi planlıyor.

Fransız Peugeot ve Citroen Amerikan caddelerine geri dönüyor. Peki ama hangi modellerle?

Bollore Grubu ile araç paylaşım faaliyetlerinin ne zaman başlayacağı ve filoda hangi araçların olacağı henüz bilinmiyor ancak çıkan dedikodular filoda Peugeot, Citroen, DS modelleri yerine yeni isimlere sahip modellerin olacağı yönünde. Bollore logosunu taşıyan bir elektrikli aracın PSA’nın Rennes’deki fabrikasında üretildiği bilgisini göz önünde bulundurursak, benzer bir modelin Kuzey Amerika yollarına da çıkacağini söyleyebiliriz.

Geçen aylarda “Push to Pass” ismini verdiği stratejisini duyuran PSA, tarihinde yeni bir sayfayı da açmış oldu. Üç kademeli olarak hayata geçirilecek olan stratejinin ilk adımı 2017 yılıyla birlikte atılacak. Şirketin, araç paylaşım sistemiyle ABD ’ye girmesini de bu adımın bir parçası olarak değerlendirmek çok da yanlış sayılmaz.

Carlos Tavares daha önce yaptığı bir konuşmasında Kuzey Amerika pazarına tekrar girme konusunda şu sözleri söylemişti, “Kuzey Amerika, PSA için önemli bir kâr kapısı. Bu nedenle ülkeye tekrar geri dönerek kârlılığı artırmanın yollarını aramayı sürdüreceğiz.”

PSA Grubu/Peugeot-Citroen çatısı altındaki markalardan ilk kez 1974 yılında Citroen, Amerika pazarından çekilirken; Citroen’i 1991 yılına gelindiğinde Peugeot takip etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz