Frankfurt’ta Türk günü

 

Otomotiv dünyasında yılın son fuarı Frankurt'da başlıyor. 65. Frankfurt Otomobil Fuarı, 10 Eylül'de kapılarını basın ve medya mensuplarına açıyor. Fuarın resmi açılışı ise Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından 12 Eylül'de gerçekleştirilecek ve tüketiciler 22 Eylül'e kadar bu büyük şovu gezebilecek. Otomotiv markaları fuarda en yeni modellerini, konsept araçlarını, teknolojilerini sergileyerek, Euro Bölgesi'nde yaşanan krizden çıkış yolu arayacak.

 

Bu yıl Frankfurt Otomobil Fuarı'na rekor sayıda şirket katılacak. 35 ülkeden 1.091 firma, yan sanayi dahil olmak üzere 159 dünya lansmanına imza atacak. Otomotiv markaları da 70 otomobili dünyada ilk kez Frankfurt'ta görücüye çıkaracak.

 

Frankfurt Otomobil Fuarı'nda, Türk otomotiv sektörü adeta gövde gösterisi yapacak.

 

Hyundai Assan'ın 1.2 milyar liralık yatırımının ilk meyvesi yeni i10'ın Avrupa tanıtımı gerçekleştirilecek. Avrupalı müşterilerin beklentileri göz önünde bulundurularak tasarlanan araç, bu ay yollara çıkacak. Hyundai Assan, i10'u 30'dan fazla ülkeye ihraç edecek. Yeni ürünle birlikte şirketin ihracatı ikiye katlanarak, 3 milyar liraya ulaşacak.

 

 

Toyota standında da Adapazarı tesisindeki bantlardan inmeye başlayan yeni Corolla yer alacak. Yeni Corolla, Avrupalı tüketicilerle ilk kez Frankfurt'ta buluşacak.

Toyota Türkiye, 11'inci jenerasyon Corolla'dan 2013'te 65 bin adet, 2014'te 120 bin adet üretecek. Toyota Türkiye, yeni Corolla ile ihracat pazarlarının sayısını 30

ülkeden 52'ye yükseltecek. Yerli üreticinin ihracat geliri de 1.5 milyar dolardan 2.5 milyar dolara yükselecek.

 

 

 

Ford'un fuardaki sürprizi yeni hafif ticari aracı Courier olacak. 1 milyar dolarla Türk otomotiv sanayinin en büyük yatırımına imza atan Ford Otosan'ın yeni inşa ettiği Yeniköy fabrikasında üretilecek Ford Courier, Frankfurt'ta görücüye çıkacak. Yeni hafif ticari araç, 2014'ün ilk çeyreğinde yollara çıkacak. Ford Otosan yılda 120 bin Courier üretmeyi planlıyor.

 

Oyak Renault'nun Bursa fabrikasında üretilen yeni Megane, Frankfurt'ta yer alacak bir başka 'Made in Turkey' imzalı araç olacak. Renault, fuarda tüm yenilenen Megane ailesini gösterecek. Yeni Megane, 2014 yılının ilk çeyreğinde Avrupa’da satışa sunulacak. Bunun yanı sıra Bursalı Clio ve Clio Sport Tourer da Renault standının yıldızları olacak.

METE TANSU-Vatan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz