Frankfurt’ta “hızlı ve cimri”

Global  otomobil trendlerini gösteren Frankfurt Motor Show’da bu yıl güçlü ve aynı zamanda ekonomik modeller ön planda olacak.

Dünyanın en önemli otomobil fuarlarından Frankfurt Otomobil Fuarı (IAA) 10 eylülde kapılarını medya ve VIP ziyaretçilere açmaya hazırlanıyor. Bu yıl 65’inci kez düzenlenen fuarda 159 dünya prömiyeri gerçekleşecek.  Organizatörü tarafından  2013 teması “Dünyanın en fazla otomobilli fuarı” olarak tanımlanan Frankfurt’ta  elektrikli araçların yanı sıra bu kez “hızlı ve ekonomik” otomobiller ön plana çıkacak. Üreticiler  , güçlendirdikleri ve aynı zamanda da cimrileştirdikleri yeni otomobillerle boy gösterecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel’ih 12’sinde resmi açılışını yapacağı fuar 22 eylülde sona erecek.

 

Global üretim artıyor

Avrupa’daki krize rağmen bu yılki  fuar 230 bin metrekarede 35 ülkeden 1091 firmanın katılımıyla gerçekleşecek. Katılımcıların % 42’si Asya’lı, % 35’i ise yan sanayicilerden oluşuyor.  Bu yıl dünyada otomobil üretiminin % 3 artarak 71 milyon adete ulaşması bekleniyor. ABD’de satışlar  % 5 artarak 15.2 milyon, Çin % 15 artarak 15.2 milyona çıkarken B.Avrupa % 5 azalarak 11.2 milyon adete inecek.  

 

Almanlar şov yapacak

Frankfurt’un bu yılki yıldızı yine Alman üreticiler olacak. 16 adet yeni elektrikli aracı kamuoyuna ilk kez göstermeye hazırlanan BMW,Mercedes, Audi gibi markalar hibridleriyle de dikkat çekecek.

 

Audi’nin sergileyeceği 700BG’lik Sport Quattro Plug in Hybrid aracın sınırlı üretiminin yapılması ve Avrupa fiyatının 150 bin dolar civarında olacağı belirtiliyor.

BMW de elektriklide atak yaptığı i8 ve i3 modellerinin  yanı sıra X5’in 362 beygirlik hibridini tanıtacak. Bu araç 100 km’de 2.5 lt yakıt harcıyor.

 

Mercedes’in önemli aracı ise ekonomik crossover’ı GLA olacak. Yeni S serisinin 2014’te satışa çıkacak S500 hibrid versiyonu ise 100 km’de 3 lt yakacak.

Opel, de yeni Insignia’dan konsept Monza’yla 7  modeli ilk kez gösterecek.

 

 

Citroen’den yeni seri

Daha önce çıkardığı lüks DS serisinden başarılı sonuçlar alan Citroen şimdi de daha hesaplı “C” serisiyle showroomlara çıkacak. Bu çerçevede yeni “Cactus” konsepti tanıtılacak.

 

Suzuki’nin yeni aracı SX4 S-Cross da fuarda tanıtılacak. 30 eylülden  itibaren Türkiye’de de 51.7 bin TL’den satılacak araçta 1.6 lt benzinli ve dizel motorlar yer alacak. Türkiye’de en fazla satılan SUV ünvanlı Dacia Duster’ın makyajlısı sergilenirken lüks İnfiniti de  kompakt sınıfa girişini sağlayacak  modelini sergileyecek…

 

Türkiye’den  prömiyer

Fuarda 1.2 milyar TL’lik  yatırımla  İzmit Alikahya’da üretimi başlayan yeni Hyundai i10 modelinin prömiyeri de yapılacak. Yeni i10’un yüzde 90’ı Avrupa’ya ihraç edilecek ve yeni i20 ile birlikte tam kapasite üretime geçildiğinde yıllık üretim 200 bin adete ulaşacak. Hyundai hem iç  hem de ihracat pazarları için i10’dan oldukça umutlu.  Ekim ayı başında ülkemizde satışa çıkacak araçta ilk etapta 1 ve 1.2 lt benzinli motorlar yer alacak. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz