Formula 1’e Alfa geliyor

0

Alfa Romeo’nun, 2018 yılında Formula1 macerasına geri dönmesi gündeme bomba gibi düştü. Marka, Sauber Takımı’nın sponsor ismi olarak pistlere çıkacak.

Takımın, Alfa Romeo Sauber F1 Takımı ismi ile yenilenmesinin yanı sıra, otomobillerin Alfa Romeo logosu ile pistlerde boy göstermesi planlanıyor.
Ayrıca, Alfa’nın Ferrari ile olan anlaşmalarını genişletmesi de düşünülüyor.

Bu anlaşmanın, ticari olduğu kadar, teknik bir ortaklık olduğu da belirtiliyor.

Alfa Romeo, otomobil yarışlarının zirvesine tekrar çıkıyor.

FiatChrysler Automobiles -FCA CEO’su Sergio Marchionne’nin söylediğine göre, Sauber F1 takımı ile yapılan bu anlaşmanın, Alfa Romeo markasının yeniden şekillenmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor. Bu sporun gelişmesinde büyük payı olan marka, Formula 1’e katılan diğer otomobil üreticilerinin arasında yerini alacak. Ayrıca, Alfa Romeo için, Sauber F1 Takımı’nın teknoloji, strateji ve tartışılmaz deneyimleri de oldukça faydalı olacak.

Marchionne’nin F1’den iki takımda da kolunun olması, FIA ve Liberty Media ile olan pazarlık payını da arttırıyor. Ayrıca, Red Bull’un da pistte iki takımı bulunuyor; Red Bull Racing ve ‘junior’ Toro Rosso.

Sürücüler henüz kesinleşmemekle beraber, Ferrari’nin junior sürücülerinden Charles Leclerc ve Antonio Giovinazzi ile anlaşma yoluna gidileceği öngörülüyor.

Alfa Romeo’nun 158 ve 159 Grand Prix otomobillerinin, 1950’lerde, F1 dünya şampiyonalarında, akıllara kazınan sayısız başarıları bulunuyor. Marka, 1980’lerde, son kez F1’in alt başlığında üretici olarak bulunmuştu.

Nazlı Mirasoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here