Formula 1 pisti İstanbul Park motosiklet yarışlarına kapatıldı

Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre İstanbul Park işletmesini 10 yıllığına kiralayan Intercity'nin de ortağı olan Vural Ak'ın sahibi olduğu Eylül Tarım şirketi, geçen hafta yapılan Dünya Motosiklet Şampiyonası'nın Türkiye ayağı sürecinde yaşananlardan dolayı pisti kapadığını açıkladı.

 

Intercity İstanbul Park sürpriz bir şekilde motosiklet yarışlarına kapatıldı.

 

Geçtiğimiz günlerde milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun yarıştığı Dünya Supersport Şampiyonası'na ev sahipliği yapan İstanbul Park,  kompleksin işletme hakkını elinde bulunduran Eylül Tarım Oto Kiralama ve Pazarlama Ltd. Şti. tarafından motosiklet yarışlarına kapatıldı.

 

Eylül Tarım Oto Kiralama ve Pazarlama Ltd. Şti. yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yarışın olmasını en başından beri engellemeye çalışan Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı, buna gücü yetmeyince her türlü yalana başvuran, yarış başarı ile tamamlanınca da bu başarıdan pay almaya çalışan bir federasyon başkanı bu sporun önündeki en büyük engeldir. Bu davranışları ile tüm gençlere kötü örnek olmaktadır. Kendisi bu görevde kaldığı müddetçe daha vahim skandallara yol açılmaması için Intercity İstanbul Park pistinin motosiklet yarışlarına kapatılması kararını üzülerek almış bulunmaktayız. Kıymetli motosiklet camiası bu kişiden kurtulduğu takdirde kapılarımız diğer herkese olduğu gibi onlara da sonuna kadar açık olacaktır.”

 

KENAN SOFUOĞLU İLK KEZ KENDİ EVİNDE KAZANMIŞTI

İstanbul'da yapılan Dünya Şampiyonası'nın 11. ayak yarışını MAHİ Racing Team İndia takımının Türk pilotu Kenan Sofuoğlu kazanmıştı. Sofuoğlu daha önce kendi kategorisinde 3 kere Dünya Şampiyonu olmuştu.

 

METİN ÇEKER: SPORUMUZA YAKIŞMIYOR

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Metin Çeker ise, Eylül Tarım Oto Kiralama ve Pazarlama Ltd. Şti.'nin açıklamalarına şu cevabı verdi:

"Basın yoluyla TMF Başkanı Sayın Bekir Yunus Uçar’ın tarafıma yöneltilen soruya cevaben; Benim yaşanan olaylar ile ilgili olarak tek söylemek istediğim bunların sporumuza yakışmadığıdır. Bizler bu sporun yöneticileri olarak gençlere örnek olmamız gerekirken, sporun ruhunu kaybedip bu tür yakışıksız tutumları uluslararası bir ortamda yaparak sadece sporumuza değil ülkemize de zarar vermiş oluyoruz.

 

Uluslararası organizasyon kurallarını hiçe sayarak hep gereksiz yere protokol prosedürlerini çiğniyoruz. Oysa Türkiye’de ilk kez yapılan bir yarış ve kendi ülkemizden milli sporcumuz birinci olmuşken bu gururu yaşamak yerine birbirimize giriyoruz."

 

Kaynak: Zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz