Formula 1 için parayı Ankara vermezse İstanbul vermeli !

0

"İstanbul" markasının dünyanın dört bir yanında güçlenmesinde Formula 1'den en iyi yararlanacakların başında İBB geliyor !

 

Formula 1 yeniden Türkiye gündemine girdi. Türkiye'nin bütçesinden 300 milyon TL harcanarak ortaya çıkan İstanbul Park Pisti, otomobil dünyasına geri dönebilecek mi?

Yeni kiracı/işletmeci Vural Ak, yılların birikimiyle ortaya çıkan planlarını hayata geçirebilecek mi?

Pistin işletmesini birinci teklif sahibinin ödeme yapmamasıyla ikinci teklif sahibi olarak almaya hak kazanan Ak, şimdi en büyük projesi F1'in Türkiye'ye gelmesi konusunda Ankara'nın kararına kilitlendi. 

Pistin F1'e açık olduğu 7 yıl boyunca 13.5 milyon doları ödeyen Ankara, şimdi bunu istemediğinin sinyalini mi veriyor?

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç  yaptığı açıklamada "Böyle bir rakamı bütçelemedik. Özel sektöre hayırlı olsun" derken, yarışları izleyen milyonlarca insanın, kendi dillerinde duyacakları, "Formula 1'in Türkiye Yarışı" veya "İstanbul Yarışı" gibi cümlelerin getirisinin Türkiye imajına yönelik olacağını mutlaka hesaba katıyordur.

Son görüşmenin FIA'nın cuma akşamı yapılan ödül törenine hükümetin en üst düzeyde temsil edilmesiyle gerçekleşeceği tahmin ediliyordu. Fakat beklendiği gibi olmadı. Başbakan Erdoğan dünya otomotivinin en önemli kuruluşlarından birinin İstanbul'daki genel kurulu sonrası yapılan ödül törenine katılmadı.

Dolayısıyla kendisiyle yapılması muhtemel bir Formula 1 Türkiye'ye geri dönsün görüşmesi de yapılamadı.

Son karar Başbakan Erdoğan'da.

Vural Ak helvanın malzemelerini biraraya getirdi. Unu, şekeri yağı karıştırıyor. Ocağın altındaki ateşin de eskiden olduğu gibi yanacağını varsayıyor. Ama kibrit Başbakan Erdoğan'ın elinde.

Son durumda bilinenden öte bir gelişme yok. Ama bu kadar yıl F1 tanıtımı için verilen 13.5 milyon dolar, artık verilmeyecekse, bu neden pist ihaleye çıkmadan önce açıklanmadı ve sözleşmeye eklenmedi?

Pist için ödenen yıllık 9 milyon TL artı KDV tutarı, F1 için hükümet desteği artık olmayacak şeklinde bir ihale şartı olsa, ne olurdu? Pist için ödenecek kira rakamı buralara çıkar mıydı?

Pistin Formula 1 gibi dünya çapındaki yarışlara kapalı kalması halinde, pist alanında otel gibi tesisin özüyle bağdaşmayacak yapılaşmaya yönelinmesi ve pistin amacının dışında kullanılmasına olanak sağlayacak, "müteahhit" yaklaşımlar gündeme gelmez mi? (Pist arazisi üzerinde 55 bin metrakerilik imar hakkının olduğunu hatırlatalım.)

Sorular uzatılabilir…

İstanbul, dünyada zaten çok iyi tanınan ve bilinen bir destinasyon. Bunun korunması ve güçlenmesi gerekir.

F1 yarışı ve yayını gibi global bir destek gücü için Ankara'daki merkezi hükümet olmazsa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, böyle bir yatırıma imza atabilir.

Dünyadaki en önemli turistik ve "business" destinasyonlarından biri haline gelmiş olan İstanbul markasının güçlenmesinde Formula 1'in katkısı büyük olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here