Ford’un Türkiye üretim kapasitesi 440 bin adete yükseliyor

 

Ford'dan Kocaeli'ne 110 bin mini ticari üretecek yeni fabrika yatırımı geliyor,

Toplam kapasite 3 yıl sonra 440 bine yükseliyor

 

Şubat ayında açıklanacak yeni dönem teşvikler, Ford'a 110 bin adet kapasiteli yeni bir fabrika kurduruken, ar- ge tesvikleri ile 1 milyar dolarlık yatırımın üzerine çıkılıyor.

Geçtiğimiz yılı 142 bn adete yaklaşan toplam satışla kapatan Ford Otosan, 2012 yılına yönelik ilk planlarını paylaştı.

Türkiye'nin en çok tercih edilen markasının Yeni Transit ve yeni "küçük sınıf bir ticari araç" üretimi ve geliştirmesi için başlattığı 1 milyar doları bulacak yatırımları genişliyor.

Halen 320 bin adetlik üretim kapasitesine sahip Gölcük tesislerinin hemen yanına110 bin adet kapasiteli ikinci bir fabrika inşaatına başlama kararı alındı. Temel atılması için Şubat ayında açıklanacak yeni yatırım teşviklerini bekleyen şirket, bu açıklamanın ardından yatırımlarını büyütecek.

110 BİN ARAÇLIK YENİ FABRİKA

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 2012’ye yeni bir marka söylemiyle girdiklerini belirterek, şunları dile getirdi: ‘2012’de “Go Further” dediğimiz bir konu  Kocaeli’nde yapacağımız yeni fabrika yatırımı. Yüksek teknolojiyle donatacağımız yeni fabrikamız 110.000 araç üretim kapasitesine sahip olacak. Yeni hafif ticari araç için temelini atacağımız fabrika ile üçüncü üretim tesisimizi kurmuş olacağız.

FORD DÜNYASINDA 2012’DE NELER OLACAK?

Yeni ek fabrika yatırımı başlatılacak: Ar-Ge teşvik başvurusunun neticelenmesinden hemen sonra  Ford Otosan Kocaeli tesisleri içersinde yüksek teknolojiyle donatılmış 110.000 araç üretim kapasiteli yeni  fabrikanın temeli atılarak yatırımı fiilen başlayacak.

Ar-Ge’de büyüme sürecek: Ford, 2012’de yeni yatırımlarına paralel olarak Ar-Ge departmanındaki mühendis sayısını % 30 artırıp,  1300’e çıkaracak.

Yeni Transit ve yeni Cargo pazara çıkacak: Mevcut Cargo ve yüzde 17 yakıt tasarrufu ile büyük beğeni sağlayan yeni Duratorq motorlu Transitlerin satış ve üretimi sürerken, önümüzdeki 3 yıllık yatırım döneminin ilk ürünleri olan yeni nesil Transit ve yeni güçlü motorlu Cargo çekici mevcut ürün gamına ek olarak pazara sunulacak.

B-MAX üçüncü çeyrekte, yeni Ranger yılın yarısında Türkiye’de.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz