FORD’UN DEV MOTORLARI ARTIK TÜRKİYE’DEN

 

 

 

2010 yılında Ford Motor Company için bütün dünyada kamyon geliştirme merkezi ilan edilen Ford Otosan, tüm mülkiyet hakları kendisine ait yeni bir yatırıma başlıyor. Toplamda 100 milyon dolarla hayata geçirilecek olan yatırımla İnönü fabrikasında geliştirilen Ecotorq motor, bir aile haline getirilerek ağır ticari araçların yanı sıra sanayide ve deniz araçlarında da kullanılacak. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Tübitak'ın Ar-Ge ve ürün teşviki ile Ekonomi Bakanlığı'nın revize edilen motor yatırım teşviklerinden faydalanacaklarını belirterek, "1240 mühendisle Ford için global bir Ar-Ge merkezi haline geldik. Mülkiyet hakkı bizde olan Ecotorq motor şimdi 11 ve 13 litrelik yeni modellerle Avrupa'da zorunlu olacak Euro 6 standartlarını karşılar hale gelecek. Biz teknolojiye dayalı bu yatırımla 54 yıllık şirket tarihinde bir sayfa daha açıyoruz." ifadelerini kullandı. Ford Otosan'ın yapacağı yatırım ağırlıklı olarak 2014 yılı planlamaları içinde yer alacak.

 

 

Ford'un Türkiye'deki üçüncü fabrikası Yeniköy'ün önümüzdeki yılın ilk yarısında Courier modeli üretimine başlayacağını anlatan Yenigün, "Avrupa'daki en büyük ticari araç üretim ve mühendislik merkezi, Ford'un dünyadaki en büyük 3 Ar-Ge merkezinden biri, Ford'un dizel motorlarını geliştirme merkezi." gibi rollere sahip olduklarını söyledi. Kısa bir süre önce Çin'in dev ağır ticari araç üreticisi JMC'ye lisans sattıkları bilgisini veren Yenigün, Ecotorq motor serisinin başka üreticilere de lisans olarak verilebilecek durumda olduğunu dile getirdi. Ford Otosan'ın yıllık 11 bin Ecotorq, 55 bin Duratorq motor üretim kapasitesi bulunduğu bilgisini veren Yenigün, "İnönü fabrikamızda 2007'den bugüne Transit'te kullanılan 350 bin Duratorq motor ürettik. Cargo kamyonda kullanılan ve tüm mühendisliği İnönü'de yapılan 6 silindirli Ecotorq motor üretim rakamımız ise 120 bin oldu. Yeni motor ailesi için 60 bin saat teknoloji testi, 4 milyon km yol testi planlıyoruz. Yeni motorlar 2 yıl içinde araçlar üzerinde yer almaya başlayacak." diye konuştu. 

Ford Otosan, sahip olduğu 450 civarındaki patentle Türkiye'de öne çıkan ilk şirketlerden biri. Şirketi geleceğe güçlü Ar-Ge yapısının taşıyacağını belirten Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üç tip proje yönetimi gerçekleştiriyoruz. Yüzde yüz fikri mülkiyet hakları Ford'a ait projeler, yüzde 50 Ford'a, yüzde 50 Ford Otosan'a ait projeler ve yüzde yüz Ford Otosan'a ait projeler. Fikri mülkiyet haklarına katkı sağladığımız projeler bize yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Türkiye ekonomisine ve istihdama katkıda bulunulurken lisans haklarıyla kazanç elde ediliyor. Teknoloji lisans anlaşmaları ile ayrıca global arenalarda yolumuz ve önümüz açılıyor."

 

7 KIZ KARDEŞİN ADINI DEĞİŞTİRECEĞİZ

Ford'un global Cargo çalışmalarında Türkiye'nin mühendislik ve üretim olarak lider rol aldığını hatırlatan Yenigün, bu kapsamda ağır ticari araç dünyasında etkin üreticilerden biri olma hedefleri bulunduğunu kaydetti. Mercedes, MAN, DAF, Scania, Volvo, Renault Trucks ve Iveco'dan oluşan 'ağır ticari aracın 7 kız kardeşi'nin ismini değiştirmeye aday olduklarını belirten Yenigün, "Bilmiyorum ya bunlardan birinin yerine Ford Motor geçecek. Ya da bu listenin adı değişecek. Biz bu konuda oldukça iddialıyız." dedi.

 

HAZİRAN DA ŞAŞIRTTI, YILSONU HEDEFİ 850 BİNE ÇIKTI

11 yıldır üst üste otomotiv pazar lideri olduklarını söyleyen Haydar Yenigün, yılın ilk 5 ayında çok güçlü pazar şartları oluştuğunu, haziran ayının da gayet iyi bir tempoda geçtiğini kaydetti. Geride kalan döneme bakarak 790 bin olarak belirlenen yıl sonu hedeflerini revize ettiklerini kaydeden Yenigün, "Kamyon dahil tüm pazarın 850 bin adete ulaşabileceğini öngörüyoruz. Henüz resmi olarak kayıtlara girmedi ama biz de şirket olarak yıl sonu hedefimizi buna paralel değiştirdik. Yüzde 7-8 oranında değişim gösterecek" yorumunu yaptı.

Memduh Taşılcalı-Zaman Gazetesi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz