Ford’un 1 milyar dolarlık bebekleri Amerika yolcusu

0

Ford Otosan’ın 1 milyar dolarlık bebekleri Transit Tourneo Custom ve Courier, otomotivin anavatanı için yola çıkmaya hazırlanıyor. Yerli üretici, Transit Connect modelinden sonra Temmuz ayında üretimine başladığı Tourneo Custom ve 2014’te üretimine başlanacak mini hafif ticari aracı Courier’yi ABD’ye ihraç etmek için kolları sıvadı. Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, kriz nedeniyle Avrupa pazarlarındaki daralmayı, ABD ve Latin Amerika ülkeleri başta olmak üzere alternatif  bölgelerle atlatmayı başardıklarını söyledi. ABD pazarının krizden çıktığını ve satışların arttığını belirten Çimen, “Avrupa Bölgesi ciddi krizde. İhracat bu yüzden olumsuz etkilendi. Ancak keşfettiğimiz yeni pazarlar sayesinde ihracatımız olumsuz etkilenmedi. Amerika kıtası da ihracatta ana ülkelerden biri haline geldi” dedi. Tourneo Custom modeliyle birlikte ihracat yaptıkları ülke sayısını 90’a çıkardıklarını belirten Çimen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gölcük fabrikasında üretmeye başladığımız yeni ürünlerimizle daha fazla ülkeye ulaşıyoruz. Kostarika’ya bile ihracat yapıyoruz. Transit Connect’ten sonra Tourneo Custom ve Courier’yi ABD’ye ihraç etmek için çalışmalara başladık. Connect üretimi İspanya’ya kaydırıldıktan sonra, kapasitemizi Transit Ailesi ile dolduracağız. ABD’ye de Connect’in yerine yeni hafif ticari araçlarımızı göndermek istiyoruz.” Ford Otosan, ABD’ye yılda yaklaşık 35 bin adet Transit Connect ihraç ediyor.

Ford dünyasında önemimiz artıyor

Ford’un Belçika’daki Genk ve İngiltere’deki Southamton tesislerinin kapatma kararından sonra Gölcük’ün Transit’in tek üretim merkezi olduklarını söyleyen Cenk Çimen, “Avrupa fabrika kapatırken, biz Gölcük’te Courier için yeni tesis kuruyoruz. Ford dünyasındaki önemimiz her geçen gün artıyor” açıklamasını yaptı.

Koç’un otomotiv cirosu 20 milyar liraya çıkacak

Cenk Çimen, otomotiv sektörünün Koç Holding’in ana iş kollarından biri olduğunu ve bu yıl yaklaşık 20 milyar liralık ciroya ulaşacaklarını söyledi. Çimen, “Otomotiv şirketlerimiz rekor yıl 2011’e benzer bir performans gösteriyor” diye konuştu. Çimen, 2013’te otomotiv pazarının 2012’e oranla bir miktar daralmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

2011 yılını ‘Ticaride Yatırım Yılı’ ilan eden Ford Otosan, 3 yeni ticari araç üretimi için düğmeye basmıştı. Yeni nesil Transit projesi için 630 milyon dolar ve Yeniköy fabrikasında devreye alınacak yeni hafif ticari araç projesi için 205 milyon euro yatırımla birlikte 2014’e kadar 1 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Ford Otosan, Courier ile 400 binlik kapasiteye ulaşacak. Şirket, yeni Transit Ailesi’nden yılda 280 bin adet üretecek. 280 bin adedin 130 bini Tourneo Custom ve Transit Custom’dan, 150 bin adedi en büyük Transit modelinden oluşacak. Courier’den 110 bin adet üretilecek.

Peugeot: Avrupa’da ayakta kalan tek ülke Türkiye oldu

Avrupa Bölgesi’ni kasıp kavuran borç krizinden en çok etkilenen markalardan biri olan Peugeot’nun Genel Müdürü Maxime Picat, Türkiye’nin Avrupa’da ayakta kalan ender pazarlardan olduğunu söyledi. İstanbul Autoshow’da sorularımızı yanıtlayan Picat, PSA Grubu’nun satışlarının Avrupa’da yüzde 35 gerilediğini belirterek, markanın gelecek stratejisinin yeni ürünlerle Türkiye’nin de aralarında olduğu direnç gösteren pazarlarda atağa geçmek olduğunu ifade etti. Picat, yeni sedan modeli 301’in dünya tanıtımının İstanbul’da yapılmasının bu nedenle önemli olduğunu kaydetti.

Avrupa’daki krizin kalıcı olduğunun anlaşıldığını ve 2015 yılından önce bir büyüme beklenmediğini belirterek, “Biz bu süreçte Avrupa dışı pazarlara odaklandık. Avrupa dışındaki pazarlara yaptığımız satış toplam satışlarımızın yüzde 48’ine ulaştı. Türkiye, Rusya, Latin Amerika  gibi ülkelerde büyüyeceğiz” diye konuştu.

Yeni ürünleri 208 ve 301 modellerinin Peugeot için çok stratejik araçlar olduğunu vurgulayan Maxime Picat, şöyle devam etti: “208 şimdiden 250 bin adetlik satış yakalayarak en çok satan üçüncü model oldu. 301 modeli ise yine Avrupa dışındaki pazarlarda bizim kozumuz olacak. 2013 yılında Çin’in de devreye girmesiyle birlikte yılda 150 bin adet 301 satmayı planlıyoruz. Bunun yarısını Çin’de satacağız.”

45 milyon dolarlık şov

Uluslar arası İstanbul Autohow 2012 dün kapılarını açtı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 2-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek fuarda, 45 marka 500’e yakın modelini sergiliyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve TÜYAP işbirliği ile bu yıl ilk kez Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Autoshow 2012, 12 salonda ve toplam 50 bin metrekare stand kurulum alanında gerçekleşiyor. Markaların yaklaşık 45 milyon dolar harcayacağı Autoshow'da 4 dünya ve 1 Avrupa prömiyeri gerçekleşirken, 60 yeni modelin Türkiye lansmanı yapılıyor. Citroen'in C-Elysee modeli, Peugeot 301, yeni Renault Symbol, yeni Renault Fluence ile Volkswagen Jetta Hybrid, uluslararası arenada ilk kez tüketicilerle buluşacak. 4.3 milyon euroluk fiyat etiketine sahip Bugatti Veyron, Tom Cruise'un Görevimiz Tehlike filminin son serisinde kullandığı BMW i8 Concept, 4 kişilik 4 çekerli Ferrari FF, 007 James Bond'un otomobili Aston Martin Vanquish, Honda'nin ilk dizel modeli Civic, Hyundai'nin hidrojenle çalışan modeli ix35 Fuel Cell, Lamborghini'nin en güçlüsü Aventador LP 700-4, Alfa Romeo'nun sıradışı konsepti 4C GTA, fuarın dikkat çekici modelleri oldu.

Bakanlar rötar yaptırdı!

Autoshow’a katılan 45 markanın toplantı ve organizasyonları bakanlara takıldı. Saat 11.30’da açılması gereken fuar, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün törendeki konuşmalarının uzaması nedeniyle yaklaşık 1 saat geç start aldı. Bu yüzden tüm markaların toplantıları 1 saat ileri alınmak zorunda kaldı.

15 dakikası 100 bin dolar

Kia'nın Türkiye distribütörü Çelik Motor’un yeni modellerini Christiano Ronaldo'nun sevgilisi dünyaca ünlü model Irina Shayk'la tanıttı. Top model, markanın sportif modeli pro ceed’i tanıttı. 15 dakika standa kalan Irina Shayk, ücret olarak 100 bin dolar aldı.

Ford ile Çağlayan buzları eritti

İstanbul Autoshow Fuarı’nın açılışına katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’un dünyadaki önemli fuarlar arasında yer alan Cenevre, Frankfurt ve Paris’ten herhangi bir farkı olmadığını söyledi. Furda, Çağlayan’ın Ford Otosan standını ziyaret ederek araçlarla ile bilgi alması, Bakanla Ford Otosan arasındaki buzların eridiği şeklinde değerlendirildi. Bakan Çağlayan, teşvik paketini eleştiren Ford Otosan ve Tofaş’a ‘düetçiler’ sözleriyle tepki göstermişti.

4.3 milyon euroluk Bugatti el yaktı

Doğuş Otomotiv, dünyanın en pahalı ve en hızlı seri üretim spor otomobili Bugatti, Veyron 16.4 Grand Sport modelini Türkiye’de ilk kez Autoshow 2012’de sergiledi. 4.3 milyon euroluk fiyat etiketine sahip araç, 1001 beygir gücünde. Bugatti Veyron sadece 2.7 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşıyor. Otomobilin maksimum fiyatı 407  km/s.

Araçtan dünyada sadece 150 adet üretilecek. Bugatti’nin Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, henüz araçla ilgili bir talep almadıklarını söyledi.

Yollara dünyada ilk İstanbul’dan çıktı

Citroen, yeni sedan modeli C-Elysee’nin dünya tanıtımını İstanbul’da gerçekleştirdi. Orta sınıf sedan otomobilin satışına da ilk Türkiye’de başlandı.  Tanıtımı için Türkiye’ye gelen Citroen’in Genel Müdürü Frederic Banzet,  “Citroën markası için  oldukça önemli bir gün yaşıyoruz. Bu araç ile pazardaki satışlarımızı hızlandıracağız. C-Elysée için Türkiye bir kilit ülke ve tek başına dünyada C Elysée satışlarının yüzde 30'unu temsil edecek” dedi. Banzet, şunları kaydetti: “Günümüzde Citroën satışlarının üçte biri Avrupa dışına yapılıyor. Citroën olarak 2020’den önce satışlarımızın yüzde 50’sinin Avrupa dışına olmasını bekliyoruz. Türkiye’de markamızın performansının altını bir kez daha çizmek istiyorum. Düşüş olan bir pazarda bizim hacimlerimizin artışta oluşuna dikkat çekmek isterim. 2009 yılından itibaren Citroën Nemo ve en fazla satılan C4 modeli sayesinde hacimlerimizi ikiye katladık.”

 

 

FORD AUTOSHOW 2012 GALERİ

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here