Ford’u bataklıktan çıkan ortaklık kurtaracak

Ford Motor Company, 2008 krizinden sonra toparlanan ABD'den sonra Avrupa'da büyümeyi hedefliyor. Krizden çıkış sinyalleri veren Euro Bölgesi'nde en önemli görev Türkiye'ye verildi. Ford, bataklıktan çıkan dev unvanına sahip Gölcük fabrikasında üretilen ticari araç modelleriyle yeniden karla tanışmayı istiyor. Gölcüklü Transit Ailesi de Ford'un en önemli silahı olacak.

Ford'un Barselona'da düzenlenen ve 2 bin 500 katıldığı Go Further (İleriye Gitmek) toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, 5 yıl içinde pazara sunmayı planladıklarını model sayısını 15'ten 25 adede çıkardıklarını açıkladı. Ford, Avrupa’da krizin en kötüsünün geride kaldığını belirterek, “Ford’un Avrupa’daki geleceği çok parlak. Avrupa’da neler olduğuna baktığımda aslında ABD'de bir kaç yıl önce elde ettiğimiz başarıları hatırlıyorum. Çok çalıştık ve krizin üstesinden geldik. Şimdi aynı seyahati Avrupa’da da yapacağız. Avrupa’da geri dönüşümüzün Amerika gibi olacağını hatta daha iyi noktalara geleceğini düşünüyorum” dedi. Bill Ford, Avrupa’da büyümelerinde son yıllarda hızla satışları artan ‘Transit Ailesi’nin  payının büyük olacağını belirtti.

Ford Avrupa Başkanı Stephen Odell de Ford’un son 10 aydır Avrupa’daki satışlarının hızla arttığını belirterek, “Mali sonuçlarımız düzeliyor ve 2015 yılında uzun bir süre sonra ilk kez karlı bir pozisyona geçeceğiz. Aynı zamanda ekonomide istikrarın de işaretlerini görüyoruz” diye konuştu.

Avrupa’da önümüzdeki 5 yılda tutarlı bir büyümenin yaşanacağını kaydeden Odell, şöyle devam etti:

“Bu 5 yıl içinde Avrupa otomotiv pazarının yüzde 20 büyüyeceğini öngörüyoruz. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı yapıyoruz. Avrupa dönüşüm planımız maliyet, ürün ve marka üzerine odaklandı. Geçen yıl Amsterdam’da 5 yıl içinde 15 yeni model sözü vermiştik. Avrupa’da gelişmeye bağlı olarak bu sayıyı 25’e çıkarttık. Türkiye’de üretilen Transit ailesiyle ticari araçta çok önemli bir marka yarattık. Bu aileye bağlı olarak yeni modeller 2014 yılında Gölcük’ten gelmeye devam edecek. Ticari araç ailemizin cephesinden Avrupa’dan çok iyi sonuçlar geliyor. Avrupa’da hafif ticari araç satışlarımız hızla yükseliyor ve son 10 yılda Avrupa’da tarihi rekora ulaştı.”

2 Gölcüklü yolda

2013'te Transit Connect’in Avrupa’da yılın ticari aracı seçildiğini kaydeden Stephen Odell, aynı ödülü geçen yıl Transit Custom’ın aldığını söyledi. Odell, “Böylece iki yıl üst üste bu ödülü olan ilk marka olduk. Önümüzdeki yıl yine Türkiye’de üretilecek 2 tonluk Transit ile ailenin en küçüğü olan Transit Courier’i piyasaya sunarak güçlü Transit ailemizi tamamlayacağız” diye konuştu.

Ürettiğinin yüzde 80'i ihraç sattığının yüzde 80'i ithal

FORD Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Gölcük’te kurdukları yeni tesisle 2014'ten itibaren 440 bin adetlik üretim kapasitesine sahip olacaklarını söyledi. Yenigün, “2014’te 2 tonluk Transit modelimiz ve yeni Transit Courier devreye girecek. Avrupa’daki pazarın yeniden büyümeye başlaması bizim için büyük avantaj yaratacak” dedi. Türkiye’de ticari araç pazarının artan ÖTV ve alımı zorlaşan K Belgesi yüzünden düştüğünü ifade eden Yenigün, şöyle devam etti: “Türkiye’de hafif ticari araç pazarı düşerken Avrupa’da artıyor. Ford, Avrupa’da son 10 yılın en iyi ticari araç satışlarını elde etti. Bunu Gölcük’te üretilen ‘Transit Ailesi’ gerçekleştirdi. Avrupa bizim elimizi güçlendiriyor ama Türkiye’de ürettiğimizi Türkiye’de satamıyoruz. Bugün Türkiye’de satılan araçların yüzde 80’i ithal edilirken. Üretilen araçların yüzde 80 ihraç ediliyor. Ortada bir tuhaflık var. Ford Otosan’ın Türkiye’de sattığı araçların yüzde 80’i ithal. Bu geçmişte yüzde 60’lardaydı.”

11 yıllık liderlik gidiyor mu?

Türkiye'de otomotiv pazarı son yılların en ciddi performansını gösterirken, liderlik için markalar arasında büyük bir mücadele yaşanıyor. Volkswagen (VW), Ford, Renault ve Fiat birinciliğe oynuyor. Ancak VW rakiplerine göre bir adım önde duruyor. 99 bin adedin üzerinde satışa ulaşan VW'nin en yakın rakipleriyle arasında 10 bin adede yakın fark var. Peki 11 yıldır Türkiye'nin en çok satan markası Ford, yılsonunda bu unvanı kaybedecek mi? Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2013’te ikinciliğin süpriz olmayacağını belirterek, “Liderlik için bu ay 3 planımız var. Şu an bir şey söylemek için erken ama liderliği kolay kolay kaptırmak istemiyoruz. Bu ay 3 farklı kampanyayı devreye alacağız. 31 Aralık’ta her şey belli olacak” diye konuştu. VW'nin ayda toplam 10 bin araç sattığı düşünülürse, Ford Otosan'ın kamyon dahil lider olabilmesi için Aralık'ta en az 20 bin araç satması gerekiyor. 11 aylık verilere baktığımızda VW 99 bin 958 araçla ilk sırada yer alıyor. Renault 91 bin 725 adetle ikinci, Ford 89 bin 405 adetle üçüncü ve Fiat 83 bin 520 adetle dördüncü durumda. 

'Kemal' imzalı yeni Mustang

Ford, 50 yıllık efsane modeli Mustang'i ilk kez Avrupa pazarlarına sunmaya hazırlanıyor. Tepeden tırnağa yenilenen ve Avrupa için küçülen spor otomobilin tasarımı ise Bosnalı bir Türk'e ait. Murat Güler imzalı Focus, Mondeo gibi modellerden sonra yenilenen Mustang'de Kemal Curiş'in çizgileri var. Fastback ve convertible olmak üzere 2 farklı gövde yapısına sahip araç, 2015'te Türkiye'de satışa sunulacak. Yeni Mustang 2.3 litre Ecoboost ve 5.0 litre V8 motorla donatıldı.

3'üncü SUV modeli lüks

FORD, Avrupa'da büyüyen kompak SUV pazarına 3'üncü modelini sunmaya hazırlanıyor. 2014'te yollara çıkacak Ecosport'tan sonra lüks Edge için geri sayım başladı. Ford, Kuga, Ecosport ve Edge ile SUV segmentinde liderliği hedefliyor. Avrupa'da 2005'te yüzde 6.5 olan SUV araçların pazar payı geçen yıl   yüzde 11.9'a yükseldi. Bu rakamın 2018'de yüzde 22'ye çıkması bekleniyor. Barselona'da tanıtılan 'Edge Konsept', kendi kendine park etme ve çarpışma engelleme sistemleri gibi halen Ford tarafından geliştirilmekte olan ileri teknoloji özelliklerine sahip.

Yeni Ka ile hedefler büyük

'Go Further' etkinliğinde tanıtılan Ford'un bir başka önemli araç Ka'nın konsepti oldu. 1996'dan bugüne kadar 1.8 milyon adet satan otomobilin yeni yüzü ilk kez gün yüzüne çıktı. 2017'ye kadar bu segmentte yüzde 35'lik büyüme bekleyen Ford, yeni Ka ile iddialı olmayı planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz