Ford’un CEO’sunu yüzde 40 düşen hisselerin sahipleri yedi

0
194

Son üç yılda hisseleri yüzde 40 gibi ciddi oranda bir kayba uğrayan düşen Amerikan devi Ford’un düşük kârlılığı da sebep göstererek CEO’su Mark Fields’in görevine son vereceği konuşuluyor. Forbes’da yer alan habere göre, üç yıl önce Alan Mullally yerine gelen CEO’nun yerine şirketin sürücüsüz otomobiller alanında çalışma yapan bölümünün yöneticisi Jim Hackett getirilecek. Hackett’ın CEO’luk görevine getirilmesi, şirketin ilerleyen zamanda teknolojik geliştirmelere ağırlık vereceğini işaret ediyor.

Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmayan Ford yayınladığı bildirisinde, “Spekülasyonlara yönelik bir açıklama yapmıyoruz. Ancak, kârlı bir büyüme yaratmaya yönelik planlarımız odaklandığımızı söyleyebiliriz” dedi.

Forbes ayrıca Ford Avrupa, Orta Doğu ve Afrika CEO’su Jim Farley’in ve Ford Kuzey Amerika yöneticisi Joe Hinrichs’in yetkilerinin genişletileceğini de söyledi.

Tesla ile rekabet

Elektrikli araç alanında önemli çalışmalar yapmaya devam eden Tesla, toplam değerini 47.8 milyar dolara ulaştırarak, toplam değeri 45.1 milyar olan 100 yıllık otomobil devi Ford’u geçmeyi başarmıştı. 13 yıllık bir otomobil üreticisinin 100 yıllık devi gerisinde bırakması analistlerin ezberini bozdu diyebiliriz.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here