Ford, yakıt tüketimi eleştirilerine cevap verdi

 

 

Amerika'da hibrit Ford'ların yakıt tüketim değerleri eleştiriliyor

Modellerinin yakıt ekonomisiyle ilgili eleştiriler alan otomotiv devi Ford, ABD Çevre Koruma Kurumu’nun (EPA) hibrit araçların melez yakıt performansları için uyguladığı prosedürleri değiştirmesi gerektiğini açıkladı.

Ford’un Ürün Geliştirme Müdürü Raj Nair konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “EPA’nın tahminlerinde Toyota Prius’un hibrit modellerinin, Ford Fusion hibrit ve C-Max hibritten daha yüksek yakıt ekonomisi sağladığı yer alıyordu, ancak Consumer Reports adlı dergi yaptığı karşılaştırmada, EPA’nın verilerinin aksine bir sonuç çıkardı.” dedi.

Hız ve dış hava sıcaklığı gibi yakıt ekonomisine etki eden birçok faktörün olduğunun altını çizen Nair; “bunlar göz önünde bulundurulduğunda EPA’nın derecelendirmesi gerçekten biraz sapıyor” diye ekledi.

Consumer Reports geçen ay yayınladığı verilerde, Ford Fusion hibrit’in 100 kilometrede 6.03 litre; C-Max hibrit’in ise 6.36 litre yakıt tükettiğini açıkladı.

Nair konuşmasının sonunda, “EPA’nın hibrit araçları test ederken oluşan sapmaları en aza indirmek için EPA’yla daha yakından çalışmaya devam edeceğiz.” vurgusunu yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz