Ford Türkiye fabrikaları için son koronavirüs kararı

Koronavirüs nedeniyle hastalanan ve hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artmaya devam ediyor. Ekonominin de durmasına neden olan koronavirüs, alınan bazı önlemlerle durdurulmaya çalışılıyor. Bu önlemlere katılan Ford Otosan, molayı mayıs ayına ötelediğini duyurdu. Ford Türkiye fabrikaları 4 Mayısa kadar kapalı kalacak. Daha önce 27 Nisan tarihine kadar üretim molası kararı bulunan Ford Otosan, bu kararını 4 Mayıs olarak revize etti.

Koç Grubu ile Amerikan Ford Motor Company ortaklığındaki firma; mevcut koşullar, uluslararası ticarette ve tedarik zincirinde yaşanan problemler nedeniyle üretim arasını uzattığını açıkladı. Ford Otosan, hem parça tedariğinde, hem de ürünlerinin ihracatında sorunlar yaşadıı. Firmanın Avrupa’ya ihraç amaçlı Eskişehir fabrikasında ürettiği ağır ticari araçlar, İtalya’dan geri gelmek durumunda kalmıştı. Çünkü liman kapalıydı.

Ford Türkiye fabrikalarında küçük, orta ve ağır ticari araç üretimi gerçekleştiriyor. Gölcük, Yeniköy ve Eskişehir’de üç fabrikada üretim yapıyor.

Ne zaman açılacak?

Ford Otosan açıklamasında faaliyete dönülmesi için uygun koşulları şöyle sıraladı:

  • Üretimin yeniden başlama kararının salgının seyrine paralel olarak,
  • Operasyonel kısıtlamaların ve tedarik zincirindeki aksamaların düzelmesi,
  • Bayi ağının yeniden çalışma kabiliyetine kavuşmasına bağlı olarak alınacağı bildirdi.

20 Nisan itibariyle Mercedes Benz Türk, Honda, Hyundai, Karsan, Otokar, Anadolu Isuzu, Temsa ve Türk Traktör şirketleri üretime geri dönmeye başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz