Pozitif ayrımcılık yapıyor

Ford'un dört kadın yöneticisi başarı öykülerini anlattı

Ford Otosan, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi BinYaprak’ın ilham veren şirketleri arasına katıldı.

İş hayatında eşitliği savunan ve kadınların mühendislik mesleğini tercih etmesi için cesaretlendirici çalışmalarını sürdüren Ford Otosan, iş hayatına hazırlanan üniversiteli kadınlar ile çalışan kadınların, ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları dijital kız kardeşlik çemberi BinYaprakplatformu na katıldı.

Ford Otosanlı kadınlar, birbirinden ilginç kariyer hikayelerini, BinYaprak platformunda “Kendini geliştirmenin önünde hiçbir şey duramaz” mesajıyla hemcinslerine aktarıyor.
Ford Otosan’ın 4 başarılı kadın yöneticisi, “Şirketler çalışanlarına söz versin, ilham yolculukları çeşitlensin” mottosuyla BinYaprak – İlham Veren Kadınlar/İlham Veren Şirket servisini başlatan ve şimdiye dek bu servisle onlarca çalışan kadının hikayesini binlerce kadına ulaştıran BinYaprak platformunda hikayelerini kadınlarla buluşturuyor.

  1. İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş,
  2. Pazarlama Müdürü Pınar Ercan Tursun,
  3. Kurumsal İletişim Müdürü Gonca Sofuoğlu Temiz ile
  4. Eğitim ve Gelişim Müdürü Hayriye Ercan Vural,

kariyer basamaklarını tırmanırken aştıkları engelleri ve mesajlarını videolarda kadınları cesaretlendirmek için anlatıyor.

Ofistekilerin yarısı, üretimin dörtte biri kadın çalışan

Ford Otosan’da şirket politikası olarak uygulanmaya başlanan istihdamda pozitif ayrımcılık politikasıyla; ofis çalışanlarının işe alımlarında her 2 kişiden 1’inin, üretim işe alımlarında her 4 kişiden 1’inin kadın olması hedefine göre hareket eden şirket, kadın çalışan oranında önemli artış sağladı.

2013 yılında ofis çalışanları arasında kadın işe alım oranı yüzde 25 iken 2016 yılında bu oranı yüzde 30’a yükselten Ford Otosan, üretim çalışanlarında 2013 yılında yüzde 7 olan bu oranı 2016 yılında yüzde 16’ya yükseltmeyi başardı.

Bal Arıları Mühendis Oluyor

Koç Topluluğu’nun “Ülkem İçin” adlı sosyal sorumluluk projesinin, 2015-2017 teması olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” çerçevesinde, Ford Otosan, Milli Eğitim Bakanlığı ve Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği işbirliğiyle başlatılan “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesiyle 81 ilde eğitim gören lise kız öğrencilerini mühendis olma yolunda teşvik ediliyor.
24 ay sürmesi planlanan projenin saha uygulaması, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin organizasyonu ve uzman desteğiyle gerçekleştiriliyor ve saha çalışmalarında Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği uzmanları ile Ford Otosan’ın gönüllü mühendislerinin desteği alınıyor. Proje gönüllüsü olan mühendisler birer rol modeli olarak mühendislik mesleğini, çalışma koşullarını ve kendi deneyimlerini öğrencilere ve ailelerine aktarıyor.
Her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri ve Ford bayilerinin destekleriyle yürütülen projeyle; 81 ilde en az 81 lisede, 8100 kız ve 8100 erkek lise öğrencisi, velileri ve öğretmenlerine ulaşılması hedefleniyor. İki yıl boyunca farkındalık eğitimleriyle sürecek olan projenin devamında, sürdürülebilirliğinin sağlanması için Ford Otosan ve Uçan Süpürge tarafından beş yıl boyunca ortak bir izleme programı da yürütülecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz