​Ford Otosan’dan yerli motor hamlesi

Ford Otosan’ın 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirdiği Yeni Nesil Ecotorq motor ailesinin seri üretime başlangıç töreni, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Genel Müdür Başyardımcısı Will Periam ve Ford Otosan çalışanlarının katılımıyla Eskişehir İnönü Ford fabrikasında tamamlandı.

0’DAN GELİŞTİRİLEN İLK VE TEK KAMYON MOTORU

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, törende yaptığı konuşmada, yüzde 100 şirkete ait yeni motor ile dünyanın yükünü taşımaya talip olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bugün, Türkiye’de sıfırdan geliştirilen ve üretilen ilk ve tek kamyon motorunu dünyaya sunmanın heyecanını yaşıyoruz. İnönü fabrikasında ürettiğimiz yeni nesil Ecotorq motorun fikri ve sınai haklarının yüzde yüzüne sahip olan şirketimiz; bu ürünü geliştirme, yenileme, yurtdışına pazarlama ya da teknoloji olarak satma hakkına sahiptir. Ford Otosan, Ecotorq ile dünya vizesi almış oluyor. Eskişehir İnönü fabrikamızda ürettiğimiz yeni nesil motorumuz ile tüm dünyanın yükünü taşımaya talibiz” dedi.


Ford Otosan Eskişehir İnönü Kamyon Fabrikası


E6 NORMLARINDA, E7’YE HAZIR

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise, “Sanayide yaratıcılığın, güvenilir üretimin ve başarının uzun soluklu bir hareket olduğunun bilinciyle, ülkemiz ekonomisine katma değer yaratmak için çalışıyoruz. Ford Otosan olarak, inovatif bir mimariye sahip, Euro-6 emisyonlarını sağlayan, Euro-7 emisyonlarına hazır, dünya pazarları için rekabetçi, sınıfında lider özelliklere sahip bir motor ailesi geliştirdik.” şeklinde konuştu.


Yüzde 100 FORD OTOSAN tarafından geliştirilen
yeni nesil ECOTORQ motorun seri üretimi başladı

RUSYA’DAN AFRİKA’YA VE ORTADOĞU’DA YOL ALACAK

Ford Otosan Eskişehir İnönü fabrikasında seri üretimi başlayan yeni nesil Ecotorq motor ailesi, yurt içinin yanısıra yurtdışı pazarlara ihraç edilen Ford Trucks kamyon ve çekici modellerinde kullanılacak.

-50 dereceden +50 dereceye kadar her coğrafya koşullarına uygun olarak geliştirilen Ecotorq motor; Ford Trucks modelleri ile Çin’den Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Güney Amerika’ya tüm dünyaya ihraç edilecek.


FORD TRUCKS İLE DÜNYA YOLCULUĞU BAŞLADI

Ford Trucks 50 ülkedeki satış ağını 2020’ye kadar tamamlayacak

Konuşmasında, Ford Otosan’ın, üretim kabiliyetleri ve 1.500’e ulaşan Ar-Ge mühendisi ile Ford’un global organizasyonunda gün geçtikçe artan önemde sorumluluk üstlendiğini de belirten Ali Y. Koç, Ford Otosan’ın Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi ve sektörünün en büyük Ar-Ge merkezine sahip olmasıyla dikkat çektiğini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şirketimiz Ford kamyon ve çekicilerinin, ilgili dizel motorları için global mühendislik çalışmalarının sorumluluğunu üstlenmiş durumdadır. 2010 yılında imzalanan anlaşma ile şirketimiz, kendi geliştirdiği ve ürettiği Ford Trucks çekici ve kamyonları için, 3 kıtada toplam 60 ülkede satış yapma, organizasyon kurma ve distribütör atama haklarına sahiptir. Bu doğrultuda, 2020 yılına kadar, 50 ülkede distribütörlük ve bayi ağı yapılanması tamamlamayı hedefliyoruz. “

Genel Müdür Haydar Yenigün törendeki konuşmasında, yeni nesil motorun geliştirme aşamalarını da anlattı:

“Türkiye’nin ilk yerli dizel motoru Erk’i 1986 yılında üretmemizin ardından, 2003 yılında yepyeni bir ağır vasıta motoru olan Ecotorq’u geliştirdik. 2009 yılında Euro 5 emisyon normlarına uygun Ecotorq 9.0 litreyi ve bugün sizlerle ilk üretim törenini gerçekleştirdiğimiz 12.7 lt hacminde ve Euro 6 emisyonları ile uyumlu yeni nesil Ecotorq motorumuzu da 2011’de geliştirmeye başladık. 1.500 kişilik Ford Otosan Ar-Ge organizasyonunun motor geliştirme biriminde çalışan 320 Ar-Ge mühendisimiz ile Ford Cargo kamyonlarında kullanılacak ve Euro 6 emisyonlarıyla uyumlu yeni nesil Ecotorq motor ailesinin geliştirme çalışmalarını 2015 yılı içerisinde tamamladık. Bu projeyle, inovatif bir mimariye sahip, Euro-6 emisyonlarını sağlayan, Euro-7 emisyonlarına hazır, dünya pazarları için rekabetçi, sınıfında lider özelliklere sahip bir motor ailesi geliştirdik.


Yeni Ecotorq motor 9 Lt ve 13 Lt ile 330 PS, 420 PS ve 480 PS güç üretiyor.

Dinamometrede yapılan 50.000 saate varan testlerle en az 1,5 milyon km motor ömrüne sahip olacak Ecotorq motorumuz, dayanıklılığıyla da adından söz ettirecek. “


100 milyonluk yatırımın meyvesi

Yenigün, konuşmasında, Ecotorq için yapılan yatırımlarla ilgili detayları paylaştı: “Ford Otosan olarak Ecotorq için, geliştirme, imalat, prototip gibi süreçlere 100 milyon doları aşan bir yatırım yaptık. Bizimle birlikte yan sanayilerimiz de Ecotorq projesi için 4 milyon Euro yatırım yaptı. Toplam 7 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiğimiz Euro 6 egzoz gazı arındırma sistemi, sürdürülebilirlik açısından, Ecotorq projesinin en önemli sonuçlarından biri oldu. Motor projemiz kapsamında üniversitelerle birlikte yapılan Ar-Ge çalışmaları için toplam 1,7 milyon lira, yüksek teknolojili KOBİ Ar-Ge iş birlikleri için de, 4 milyon lira harcandı. Patente büyük önem veren şirketimizde, bu proje kapsamında 2015 yılı sonuna kadar tasarımdan prototip fazına kadar yüzlerce inovatif fikir geliştirildi, bu fikirlerden 36’sı yurtdışı olmak üzere toplam 69 patent başvurusu yapıldı. -50 dereceden +50 dereceye kadar her türlü hava sıcaklığına ve koşullara uygun olarak geliştirilen Ecotorq motor; Ford Trucks modelleri ile Çin’den Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Güney Amerika’ya, tüm dünyaya ihraç edilecek. Ford Otosan ekibi olarak, önümüzdeki süreçte de, sadece otomotivin değil, Türkiye’nin Ar-Ge üssü olarak çalışmalarımıza şevkle devam edeceğiz.”


Yeni nesil Ecotorq motor Ford Kamyonlarla
hem Türkiye’de hem dünya yollarında ilerleyecek.

2016’DA FORD OTOSAN KİMDİR, NEDİR?

Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezidir.

2015’te toplam Avrupa pazarının ticari araç liderliğini kazanan Ford’un bu başarısında şirketimizin katkısı büyüktür. Çünkü, Avrupa’da satılan her 10 ticari araçtan 8’i Ford Otosan fabrikalarında üretilmektedir.

415 bin adet araçlık kapasitesi ile Türkiye’nin en yüksek kurulu kapasiteye sahip otomotiv şirketidir.

10 binin üzerinde çalışan ile sektörünün en yüksek istihdamına sahiptir.

Türkiye’nin ticari araç üretiminin yüzde 59’unu Ford Otosan gerçekleştiriyor.

2011-2014 yılları arasında yaptığı 1,6 milyar dolarlık yatırım ile otomotiv sektörünün lideridir.

Sektörünün en büyük Ar-Ge merkezine sahip.

Son 5 yıldır otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu olan Ford Otosan, 2015 yılı itibariyle 3,9 milyar dolarlık ihracat geliri ile Türkiye ihracatının da lideri oldu.

2016’DA ESKİŞEHİR İNÖNÜ FABRİKASI NEDİR, KAPASİTESİ NE KADARDIR?

Temeli 1979’da atılan Ford Otosan İnönü Fabrikası, üretim faaliyetlerine 1982 yılında başladı.

1983’te ilk motor, 1984’te ilk Cargo kamyon üretimi gerçekleştirildi.

1,1 milyon m2 açık alana, 90 bin m2 kapalı alana sahip olan İnönü fabrikasında bugün, 1.500 kişi istihdam ediliyor.

Ford’un iki global kamyon üretim merkezinden biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Yıllık; 15.000 Cargo, 11.000 Ecotorq motor, 65.000 Transit puma motor, 140.000 Transit arka aks ve 300.000 Transit ön düzen üretim kapasitesine sahip.

23 farklı ana modelde kamyon ve çekici üretilebiliyor.

Bugüne kadar 200 binin üzerinde kamyon üretildi.

Türkiye’nin E6 normlarına uygun ve çevreci ilk yerli kamyon motoru Ecotorq’u üretiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz