Ford Otosan’dan Türkiye otomotiv sanayiinde çok önemli bir ilk

 

Türkiye otomotiv sanayiinde olduğu kadar, Türkiye ekonomisi için de tarihi bir olay yaşanıyor. Kapitalizmin temel taşlarından biri olan mülkiyet hakkını Türk şirket ilk kez bu kadar net kullanabiliyor.

Ford Otosan, tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanıp, geliştirilen yeni nesil Ecotorq motoru, şimdiden Çinli bir şirkete kullanma hakkı verdi. Bu hak için de motor .aşına 150-190 euro kazanç elde edecek. Motor 2016 yılında devreye girecek ve Çinde JMC markalı araçlarda kullanılacak.

Elde edilecek gelir bir i-pad'den Apple'ın kazandığı kadar diye değerlendirilse de bu konuda Türk ekonomisi açısından çok önemli bir kilometre taşına imza atıldığını söylemek yanlış olmayacak.

 

Ford Otosan, Türkiye otomotiv sanayii için çok önemli bir ilke imza attı. Şirket fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş Ecotorq motorun lisansını Çinli şirkete sattı. Çinli şirket 12 yıl boyunca JMC adlı araçlarında bu motoru kullanacak ve Ford Otosan'a motor başına 190 euroya kadar ödeme yapacak.

 

Ford Otosan'dan Ecotorq motor lisans satışı

 

Dünyanın en büyük otomotiv ve kamyon pazarına sahip Çin'de 2016 yılı itibariyle satılmaya başlanacak olan JMC markalı araçlardan 12 yıl süreyle ürün başına 150 Euro ile 190 Euro arasında değişen bir lisans ücreti alınacaktır.

 

Türkiye otomotiv sanayiinin en büyük üreteci ve ihracatçısı Ford Otosan, uluslararası arenada çok önemli bir anlaşmaya imza attı.

Şirketten bugün yapılan açıklamada, 2016 yılında devreye girmesi beklenen yeni Ecotorq motor için Amerikalı ortak Ford'un Çin'deki ortaklığı Jiangling Motors Corp.'a üretim lisansını sattı.

Şirketten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

 

Ecotorq motoru teknoloji lisans anlaşması imzalanması

Şirketimiz 24 Nisan 2013 tarihinde, Çin'de mukim ve Ford Motor Company'nin yüzde 31.5 ortağı olduğu Jiangling Motors Corporation Ltd. ve bu şirketin iştiraki JMC Heavy Duty Vehicle Co.Ltd. şirketi ile bir teknoloji lisans anlaşması imzalamıştır. 

Yapılan anlaşma ile şirketimiz, Fikri Mülkiyet Haklarına sahip olduğu Ecotorq Motorlarının münhasıran JMC markalı araçlarda kullanılmak üzere Çin'de üretilmesi, lisanslı ürünlerin ve bu ürünleri içeren JMC markalı araçların Çin'de ve tarafların mutabık kalacağı ihraç pazarlarında şirketimizin uygun göreceği koşullarda satılması hakkını söz konusu şirketlere vermiştir. Sözleşme kapsamında üçer aylık dönemlerde faturalanmak üzere, ürün başına 150 Euro ile 190 Euro arasında değişen lisans ücreti tahsil edilecek olup, 1 Milyon Euro lisans bedeli avans olarak alınacaktır. Motorun tüm mühendislik sorumluluğu Şirketimize, lisanslı ürünlere ilişkin ürün sorumluluğu JMC'ye aittir. Anlaşma süresi, JMC Heavy Duty Vehicle Co.Ltd. şirketi'nin Ecotorq Motorunun ilk üretim tarihinden (2016 model yılı olarak öngörülmüştür) itibaren 12 yıldır. Aksi taraflarca bildirilmediği sürece anlaşma üç yıllık sürelerle otomatik olarak uzayacaktır. Anlaşma gerekli Çin resmi onaylarının alınması ile yürürlüğe girecektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz