Ford Otosan’dan 100 milyon dolarlık yeni motor yatırımı

 

Ford Otosan, fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan, 11-13 litre hacmindeki Euro6 Ecotorq motorları üretmek üzere 100 milyon dolarlık yeni yatırıma başlıyor.

Yatırım ve ar-ge teşvikleri için gerekli başvuruları yaptıklarını açıklayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yeni yatırımla ortaya çıkacak yeni büyük motor serisinin Euro6 normlarında olacağını ve 2 yıl sonra kullanılmaya başlayacağını söyledi.

Ford Otosan'ın İnönü fabrikasında üretilecek yeni motor ailesi, ağır ticari araçlarda, sanayi tesislerindeki jenaratör setlerinde ve marin alanında teknelerde kullanılacak.

Ford Otosan'ın Avrupa'daki en büyük Ford ticari araç üreticisi olduğunu belirten Genel Müdür Yenigün, Çinli JMS (Jiangling markasıyla kamyon üretiyor) Ecortorq motor anlaşması yaptıklarını da hatırlatarak, "Dünyanın en büyük pazarında yer alan ticari arçalarda bizim üretimin yaptığımız motçorlar görev alacak. Bu bizim için ihracatın yanı sıra patent geliri de olacak" bilgisini verdi.

 

ÜÇÜ BİTMİŞ ÜRÜN 450 PATENT ALDI

Türkiye'nin en büyük otomotiv şirketi ünvanı için Oyak Renault ile adeta fotofinish rekabetinde olan Ford Otosan, fikri mülkiyet hakları konusunda ise oldukça önde gidiyor.

450 patent alan şirket, Ecotorq motorlar, Cargo kamyon ve yeni üretilecek küçük ticari araç Courier'in yüzde 50 fikri müykiyet haklarına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Yeni motor ailesine yapılan yatırımın Ford'un bu alanrdaki büyüme isteğini yansıttığını söylemek hiç de yanlış olmayacak.

Tek vardiyada 11 bin adetlik Ecotorq, 55 bin adet ise Duratorq motor üretim kapasitesine sahip olduklarını açıklayan Yenigün, 2023 yılı hedeflerine uygun yol aldıklarını da dile getirdi.

 

TÜRKİYE'DE ÜÇÜNCÜ FORD FABRİKASI

Temeli geçen yıl atılan Ford'un Türkiye'deki üçüncü tesisi olacak Yeniköy fabrikasının 2014 yılında yeni Courier modelinin üretimine başlayacağını hatırlatan Genel Müdür Yenigün, "Avrupa'daki en büyük ticari araç üretim ve mühendislik merkezi, Ford'un dünyadaki en büyük 3 Ar-Ge merkezinden biri, Ford'un dizel motorlarını geliştirme merkezi" haline geldiklerine dikkat çekti. 

Çin'in dev ticari araç üreticisi JMC'ye lisans sattıkları bilgisini veren Yenigün, Ecotorq motor serisinin başka üreticilere de lisans olarak verilebilecek durumda olduğunu dile getirdi. 

Yenigün, "İnönü fabrikamızda 2007'den bugüne Transit ailesinde kullanılan 350 bin Duratorq motor ürettik. Cargo kamyonda kullanılan ve tüm mühendisliği İnönü'de yapılan 6 silindirli Ecotorq motor üretim rakamımız ise 120 bin oldu. Yeni motor ailesi için 60 bin saat teknoloji testi, 4 milyon km yol testi planlıyoruz. Yeni motorlar 2 yıl içinde araçlar üzerinde yer almaya başlayacak" şeklinde konuşmasını sürdürdü. 

Yenigün, sözlerini şöyle tamamladı: "Üç tip proje yönetimi gerçekleştiriyoruz. Yüzde yüz fikri mülkiyet hakları Ford'a ait projeler, yüzde 50 Ford'a, yüzde 50 Ford Otosan'a ait projeler ve yüzde yüz Ford Otosan'a ait projeler. Fikri mülkiyet haklarına katkı sağladığımız projeler bize yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Türkiye ekonomisine ve istihdama katkıda bulunulurken lisans haklarıyla kazanç elde ediliyor. Teknoloji lisans anlaşmaları ile ayrıca global arenalarda yolumuz ve önümüz açılıyor."

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz