Ford Otosan’da 248 milyonluk suç duyurusu

Ford Otosan’da 248 milyon TL tazminata konu olacak usulsüzlük yapıldığı ortaya çıktı. Şirket iç denetimleri sonucunda bayi alacak ve kotaları ile ilgili suistimaller yapıldığı belirlendi. Ford Otosan tarafından bugün KAP Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada usulsüzlüğün finansal raporlar üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmaların ise devam ettiği dile getirildi.

Ford Otosan tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şirketimizde yürütülen iç denetim çalışmaları sonucunda; Bayi Alacaklarından Sorumlu Ekip Lideri ve bayi alacaklarını takip eden çalışanımız tarafından bayi cari hesapları ile Doğrudan Borçlanma Sistemindeki bayi limitleri üzerinde gerçekleştirilen usulsüzlükler ile bayi alacak ve risklerinin olduğundan farklı gösterilerek suistimal yapıldığı tespit edilmiş olup; konuyla ilgili incelemelerimiz devam etmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu kişiler hakkında güveni kötüye kullanma nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuş; ilgili kişilerin iş sözleşmeleri feshedilmiş ve şu ana kadar tespit edilen alacak riski tutarı olan 247,8 Milyon TL tutarında (fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla) tazminat davası açılmıştır.

Söz konusu usulsüzlüklere konu ticari alacaklar finansal raporlarımıza yansımış olmakla birlikte, alacak yaşlandırma tablolarının gerçek durumu yansıtmadığı anlaşılmış olup, konunun finansal raporlarımız üzerindeki nihai etkisi üzerindeki çalışmalarımız devam etmektedir.

Konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz